View Single Post
  #7  
Vechi 02.08.2009, 15:53:40
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb nu te necaji

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Urmand sfatul duhovnicului meu, am trecut pe o foaie numele unor persoane de alta religie si ale unora cu pacate f mari, si le-am dat la 2 manastiri sa le citeasca 4o zile la psaltire. Dupa aproape o saptamana lucrurile intre mine si 3 dintre persoanele respective s-au inrautatit considerabil...Ne-am certat f rau, ne-am spus cuvinte urate. pe care apoi le-am regretat.

Intrebarea mea este: se poate ca pomenind pe cineva la psaltire sa faci rau? sau tie insuti, dc relationezi cu ele?
Intotdeauna acolo unde sunt necazuri sunt prezente duhuri rele care profita din plin de putina noastra credinta, de absenta dragostei din sufletele noastre, de mandria din noi etc. Rugaciunile de care spui ii deranjeaza foarte tare pe necuratii care vor sa ne departeze de Domnul si atunci devin mult mai inversunati, lupta cu si mai multa incrancenare impotriva celui care se roaga, se smereste si doreste cu inima blanda binele celor pomeniti. (vezi Cartea lui Iov!)
Nu te necaji, rezista, nu te lasa pacalita de tendinta de a te razvrati, de a raspunde cu vorbe uracioase, de a da replici usturatoare. Rezista si asteapta indreptarea ce-o va face Domnul! Aceasta vine negresit, dar cu RABDARE!
Reply With Quote