View Single Post
  #3  
Vechi 20.04.2012, 23:00:49
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

La Manastirea Ghighiu se afla pe langa icoana Maicii Domnului, facatoare de minuni si un izvor tamaduitor. Aici sarbatoarea Izvorul Tamaduirii este traita mai intens, cei ce reusesc sa ajunga la aceasta Manastire simt mangaierea si prezenta Maicii Domnului si de multe ori se petrec si minuni. Am aflat ca in perioada comunista, izvorul, a fost acoperit cu o dala de beton, dar apa lui a continuat sa curga pe langa dala. Peste 30 de ani a fost tinut in felul acesta, dar acum credinciosii se bucura de apa vindecatoare si gasesc aici multa alinare.

Tu Prea Sfanta Stapana, care din neamul omenesc fiind stii cate suferinte au cazut asupra acestui neam, din pricina pacatelor lui; daruitu-ne-ai Izvorul Tau cel datator de multe vindecari pe care-l praznuim astazi. Tu ai facut ca orbul sa se rataceasca in cautarea izbavirii, iar pe bunul si blandul Leon sa-l gaseasca si sa-i stinga setea cu apa izvorului Tau si prin spalare i-ai daruit vederea. Dar nu numai orbul s-a indulcit de mila Ta, ci si Leon, pentru bunatatea inimii lui i-ai daruit imparatia Bizantului. Lui Iustinian imparatul i-ai daruit vindecare de boala lui cea fara de leac si tuturor celor ce au alergat cu credinta le-ai daruit izbavire din multe feluri de boli, prin multele minuni date de Atotputernicul Dumnezeu prin mijlocirea Ta de Maica, pe care cine le va putea spune dupa vrednicie si ce grai le va putea grai. De aceea si noi acum cadem in genunchi in fata milostivirii Tale, ca uneia care cunosti cat de mare este slabiciunea noastra, cat de groaznica ne este caderea, cat de departe suntem de adevarata cale a dreptatii dumnezeiesti; am cazut, ne-am departat, toti ne-am abatut, impreuna netrebnici ne-am facut.

Cine ne va ajuta, cine ne va ridica pe noi, daca nu Tu care esti Maica noastra cea buna si milostiva, care totdeauna mijlocesti la Fiul Tau si Dumnezeul nostru pentru iertarea pacatelor noastre celor multe, de aceea si acum in aceasta zi in care praznuim amintirea Izvorului Tau celui facator de minuni; cadem la Tine si cu umilinta ne rugam, sa mijlocesti la Cel Atotputernic si Atotmilostiv, ca sa trimita acestei ape Sfintite in aceasta zi de praznic, darul Siloamului, puterea ingerului de la lacul Vitezda, si marea Ta milostivire de la izvorul cel aratat lui Leon, ca sa curateasca pacatele noastre si sa tamaduiasca toata boala si toata neputinta noastra cea sufleteasca si trupeasca, ca unde s-a inmultit pacatul sa prisoseasca harul si unde lipseste sanatatea sa plineasca aceasta lipsa bogatia darurilor Izvorului Tau celui facator de minuni. Ca totdeauna binecuvantand pe Stapanul si pe Tine marindu-Te sa ne invrednicim de imparatia Fiului Tau si Dumnezeului nostru, ca sa strigam Tie cu multumire miluieste-ne pe noi Imparateasa a Izvorului tamaduirii. Amin!
Reply With Quote