View Single Post
  #9  
Vechi 19.09.2013, 17:01:40
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Oy vey...deci o gospodina pe stop, cit se poate de curata sufleteste, nu trebuie sa faca ceva gatire in casa, fiindca asta presupune...lipsa menstrei!
Domnule doctor, va respect foarte mult, si citesc cu placere postarile dvs., care imi aduc aminte ca stil de pr. Arsenie Boca, dar...aceste rinduri si aceasta postare au de la mine premiul pentru misticismul deceniului! e tare, foarte tare. Ceva canon legat de relatia intre menstra femeii si muncile in gospodarie? Ma indoiesc ca e parerea Bisericii. Intrebati-va Preasfintitul sub omoforul caruia sunteti. Vorbesc serios. Biserica face ingradiri de pacat, si nu e absurda.
Inca ceva: faza cu "grabirea menstrei buna, intirzierea ei, rea". 1. Menstra da necuratie 2. Necuratia este ceva rau spiritual. 3. Grabirea menstrei (ceva impurificant, deci rau) este buna, intirzierea ei e rea. 4. ?!?!?! Logica isi dadu obstescul sfirsit sub bisturiu, murmurind: "Eram pe stop, oricum...".
Sufletul imi spune ca ar trebui sa va indragesc ca pe o sora , dar mintea va piraste ca am mai avea mult de discutat pt. a intelege dvs. despre ce este vorba .
Dar cum nu putem discuta mai multe, ramin la prima alegere: va indragesc ca pe o sora si va accept asa cum sunteti, chiar daca si acum cind imi scrieti aceste rinduri (nefiresti)ati putea fi intr-o stare... nu stiu cum sa zic, delicata, desigur, sau solicitanta.
Va indragesc oricum !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote