View Single Post
  #7  
Vechi 09.07.2016, 08:53:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu, unul, mereu am vazut in Iov un antitip nu al Domnului, ci al meu. Sau, pana la a fi antitip, acest Iov e un tip interesant, in care toti ne-am putea recunoaste, singura variabila fiind: "in care etapa a vietii lui Iov suntem, noi, acum ?".

S-a facut multa exegeza asupra acestei carti. Unii, folosind analiza stilistica, au tras concluzia ca e o carte care pare a avea mai multi autori umani. Altii au vorbit despre un autor (Iov) si despre interpolari ulterioare in text. Cativa afirma ca au gasit si un celebru autor al interpolarilor, pe nume Solomon, de meserie rege si intelept. Dar, din moment ce cartea face parte din corpul canonic al Bibliei, important pentru noi este ca adevaratul autor este Dumnezeu. Si tot El, Dumnezeu, este si personajul cel mai atipic al cartii. Iov este previzibil, prietenii lui sunt previzibili, nevasta lui este si mai previzibila. Diavolul are rolul pe care stim dintotdeauna ca il are. Dar adevaratul motiv pentru care cititorul ramane cu impresia ca aceasta carte a lui Iov este "din alt film" decat restul Bibliei este un Dumnezeu la care nu ne asteptam.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote