View Single Post
  #26  
Vechi 22.09.2021, 16:28:45
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 171
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Deși este posibil ca prin răspunsul meu sa nu îți pot câștiga respectul trebuie sa îți spun că (din perspectiva învățăturii NT) aveam de ales în a câștiga admirația ta (adică a lumii) admițând ceva ce nu cred dar care m-ar fi făcut în ton cu trend_ul vremurilor în care trăim sau a rămâne credincios credinței mele. Este un citate în NT, prima Epistola a lui Ioan. Începe asa: "Daca cineva iubește lumea...."

Numai bine îți doresc

Mă scuzați, dar nu v-am cerut să renunțați la credință, doar să observați realitatea istorică. E atât de greu, încât le confundați?
Cu tot respectul, vă aduc la cunoștiință că toți observatorii transcedentali ai lumii morfologice, au analizat și disecat societatea fără neapărat să ia parte la activitățile ei. Credeam ca este evident acest fapt! Majoritatea filosofilor au trăit în acest fel, așa cum Tatăl impune aleșilor săi să nu participe în desfrâul moral și fizic al societății. Este un Dumnezeu aparte, special, nobil ce prin vinele sale curge un vin maturat și parfumat. Eu cred că Nietzsche, Schopenhauer, Dostoievski(preferatul meu), nu pot fi judecați de un asemenea Dumnezeu ce preferă perfecțiunea, în detrimentul unor loaze care își găsesc sentimentul pur al perfecțiunii în închinarea la statui, picturi și oase confiate. Un asemenea Dumnezeu ar prefera să poarte conversații cu Nietzsche, Napoleon, Beauvoire, Wittgenstein, Sartre decât cu teologi ce îl căpușează ca paraziți varitabili ai spiritualității orbite de propriile lor limitări. Toți greșim în viață, dar noi așa ziși "atei" avem decența de a recunoaște că nu cunoaștem ființa supremă.
Cu stimă și respect!
Reply With Quote