Subiect: Rusine!
View Single Post
  #2  
Vechi 12.01.2011, 21:34:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

De ce nu sunt "sfatuite"aceste...domnisoare,la intrarea in manastire despre importanta smereniei la infatisarea in biserica de catre preoti,calugari?De ex am vazut la unele manastiri din tara,afise la intrare care avertizau turistii sa se prezinte intr-o tinuta cuviincioasa,exclus sumara!Mai exista posibilitatea ca turist fiind,sa te imbraci pt a fi vazut de o lume intreaga,sa nu-ti fi planificat vizita la manastire,dar pt ca este in calea ta,iti zici sa intri...
In societate(in lume),aceste haine sunt de notorietate,multe dintre fete nici nu au articole mai cuviincioase in garderoba(care sunt numite "haine de bunica"),este o nesabuinta a varstei care poate fi corectata prin invataturi si exemple.
La unele este nestiinta,la unele ambitie si trufie(chiar daca sunt sfatuite,se otaresc"Dumnezeu ma iubeste oricum")
Am avut si eu 20 de ani,si-mi aduc aminte cum ma imbracam,sper ca Dumnezeu sa-mi fi iertat nesabuinta si nestiinta...
Am vazut chiar duminica asta la biserica,o doamna tanara cu sotul si copiii,care era imbracata pentru club de noapte,costum negru mulat,fusta scurta,ciorapi negri de plasa,cisme cu tocuri si tinte...uitandu-ma la ea,mi-am adus aminte ca de fapt eu venisem cu alt scop la biserica si nu sa-i judec pe altii,poate ea se imbraca total aiurea dar daca are un suflet mai curat ca al meu inaintea lui Dumnezeu??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.