Subiect: Rusine!
View Single Post
  #8  
Vechi 12.01.2011, 22:03:46
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Sa presupunem ca tanarul nu a venit corespunzator imbracat la biserica desi este relativ sa judeci un om dupa haine.Nu toti se imbraca in mod ostentativ,unii pur si simplu sunt influentati sau pur si simplu le place.Sa admitem ca totusi nu a venit imbracat conform unui cod anume.Tu l-ai apreciat ca fiind ,,haios".Parul era intr-un anumit fel si mesteca guma.Sa spunem ca nu arata conform unui anumit standard acceptat in Biserica Ortodoxa.Pina la urma fiecare biserica poate solicita celor care vin un anumit gen de atitudine sau un anumit cod vestimentar.

Dar altceva nu inteleg:sa-l pleznesti cu crucea,peste gura,in biserica,dupa/in timpul Liturghiei..este normal?Exista o regula in acest sens?Putea sa refuze sa-l lase sa sarute crucea,sau sa-l invite afara,sau sa-i spuna ,,Acum nu poti saruta crucea dar ramii sa-ti spun dupa slujba de ce"(metoda pedagogica)dar sa-i arda una este normal?

Mie nu mi-se pare normal sa te loveasca cineva.Ma poti mustra sau invita afara.Dar nu ma lovesti.Cum ar fi ca un credincios mai strict care considera ca nu esti imbracat corespunzator sa-ti arda una peste fata in biserica?Sau doar preotul are voie?

Un preot ortodox are voie sa faca asa ceva? E prima data cand aud asta.
Stai liniștit domnule, nu i-a pălit-o, l-a plesnit oleacă, lasă că nu plânge de o mică pișcătură. Pe ele nu-l mustra conștiința dar din acel moment se va gândi că vai uite ce mi-a făcut preotul ... nu mai vin așa îmbrăcat că mi-e rușine. Și gata lecție învățată.

Câteodată mai acționezi și așa, nu stai c㠄huo cutare, nu-i bine, etc. etc.”, pe mulți nici măcar nu i-ar interesa.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!