View Single Post
  #17  
Vechi 13.07.2012, 16:45:51
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Nicidecum.
Teologia ortodoxa afirma ca omul este creatura lui Dumnezeu si ca omul este trup si suflet spiritual.
Trupul omului are o fiziologie identica cu cea a animalelor. Insa spre deosebire de sufletul animalelor, sufletul spiritual al omului este unic intrucat are posibilitatea vietii duhovnicesti prin harul lui Dumnezeu.
Recomand scrierile Sfantului Serafim de Sarov si ale Sfantului Luca al Crimeei.

Teoria evolutionista nu afiram ca "omul se trage din maimuta" ci doar ca toate organisemele de pe planeta noastra sunt inrudite din puct de vedere fiziologic (tupeste, functional). Acest lucru este artat inechivoc de ADN. Teoria evoluinista nu isi propune sa studieze cauza aparitiei primei celule vii (ce implica si ADN ul), ci doar sa explice CUM (nu si DE CE, CU CE SCOP) au aparut organisemele vii (biologic) pe Terra.

teologia ortodoxa afirma ca omul este "cununa creatiei" datorita vietii sale duhovnicesti intru Hristos Iisus (pentru ca Logosul s-a intrupat in om). Superioariatea speciei umane fata de alte specii nu este de nautra fizologica (trupeasca, materiala) ci de natura cognitiva (spirituala, mentala, intelectuala).
OK! te rog sa numai amestecam religia in acesta discutie..
pt. ca asa iti recomand si eu ''Arheologia interzisă'', ''Straini veniti din spatiu'', ''O lume ascunsa'' etc......
Eu vreu propria ta parere, nu ce spune Biserica..
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote