View Single Post
  #10  
Vechi 21.07.2014, 18:35:36
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raisa2006 Vezi mesajul
Buna ziua tuturor celor ce citesc mesajul meu, am intrebari dar si nedumeriri in ceea ce priveste divortul. Din cate stiu, Biserica il accepta doar in cazul unui adulter dar mai sunt si alte cauze cand e acceptat?
Eu vreau sa divortez de sotul meu ,cauzele fiind multe, mai putin adulterul , dar care eu le vad destul de intemeiate.Avem o casnicie de 13 ani si 3 copii . Sotul meu lucreaza iar de copii ma ocup eu , lucru de care el nu pare sa tina prea mult cont , ba chiar reprosandu-mi ca nu aduc si eu bani in casa .Am avut o conventie in urma cu un an sa se lase de fumat , si s-a lasat de fumat doar cand eram eu de fata ... in rest fuma pe ascuns..La inceput cand l-am intrebat nu a vrut sa recunoasca , dar mai pe urma l am prins in fapt si mi a raspuns ca e singura lui placere . Cel mai mic copil nu vrea sa il botezam si desi se apropie de 2 ani el se tot opune botezului spunandu-mi ca are timp sa fie botezat, motivand cu lipsa banilor si altele . Mereu imi spune ca mama mea ar trebui sa ma ajute financiar mai ales cu lucrurile copiilor ,care totusi nu sunt putine, dar ea ma ajuta cat poate ..
Relatia noastra s-a racit foarte mult, comunicam foarte putin , ba chiar l am surprins foarte multumit cand o fosta prietena de a lui cu care urma sa se casatoreasca( dar l-a inselat) l a cautat iar el nu a avut nicio retinere ba din contra parea dispus sa reia legatura cu ea..
Sunt in mare parte hotarata sa fac acest pas cu horatararea de a NU ma mai recasatori . As vrea sa stiu daca mai sunt(pe aici, pe forum) sau cunoasteti mame singure , cum se descurca cu cresterea copiilor , cum e privita in societate o astfel de mama si in general cum este o viata de mama singura?

Eu cred ca nici macar nu ai o lista de probleme reale. Pe forum nu ai scris ceva serios, vreun motiv real de ... divort.
Din cate vad esti suparata si nemultumita de ... multe mici chestii din casatorie.
Si transformi nemultumirea in ... hotarare de a renunta. Gata, nu mai vrei si gata.

Dar nu asa se procedeaza. Un om matur trebuie sa inteleaga atunci cand este suparat si nemultumit si sa caute solutii la asta.

O casnicie presupune un barbat si o femeie, ambii cu nevoile personale proprii. O casnicie este mentinuta daca in mare masura nevoile ambilor sunt satisfacute. Daca in casnicie apar nemultumiri artificiale, nediscutate, intretinute, evident ca vor fi escalate intr-un mod usor in ceva mai mare degeaba.

Daca ti-ai indepartat sotul poate ar trebui sa incerci sa ti-l apropii mai mult prin:

1. Renunta complet la cicaleala. Nu mai cauta confirmari pentru prostii, nu mai cauta explicatii pentru prostii. Fara cicaleala. Cicaleala = ENERVARE SI SUPARARE LA MAXIM.

2. O femeie trebuie sa fie in primul rand FEMEIE.

Pe langa o femeie care sa-l respecte si care sa vorbeasca frumos si corect cu el, care sa nu-l cicaleasca, un barbate are nevoie de o "FEMEIE" frumoasa, care sa fie placuta si fizic, si psihic, care sa-i ofere confortul si senzualitatea pe care un barbat o asteapta de la o femeie in mod natural.

3. O femeie trebuie sa invete sa-si seduca sotul.

Cred ca greseala asta o fac toate sotiile casatorite si presupun ca sotul lor e al lor si gata.
Nu. Sotul trebuie sedus continuu. Femeia trebuie sa ofere si ea iubire si nu numai control si cicaleala sotului.

4. Discuta cu el si faceti impreuna o lista cu nemultumiri personale ale lui si ale tale.

5. O casnicie se mentine corect, daca sotii petrec timp impreuna.
Inteleg ca ti-e greu cu 3 copii, dar daca nu petreci timp "de calitate" cu sotul tau este ca si cum nu ai avea o casnicie.

Daca in fiecare zi nu ai 1 ora cel putin in care sa stai langa sotul tau in plimbare ... etc atunci... ??? Atunci o sa petreaca alta timp cu el.

6. Neaparat sa te rogi. Ai nevoie de ajutor - roaga-te Sf. Spiridon cateva saptamani si o sa te ajute.

7. Daca o problema nu o transforma in cearta. Vezi daca poti sa o rezolvi singura cumva.

Incerc sa-ti dau sfaturi REALE.
Problemele tale sunt lucruri care trebuiesc discutate si care se pot rezolva.
Dar trebuie sa lucrezi si tu si el.

Si neaparat: trebuie sa intelegi ca in orice problema adevarul este la mijloc.
Adica si tu gresesti si ai o mare parte de rezolvat.
Si el greseste si trebuie sa faca un efort.
O atitudine de tipul: "e 100% vina lui" si nu de asumare corecta a greselilor fiecaruia este o reteta sigura pentru esec.

Succes !
Reply With Quote