Subiect: Autotrofii
View Single Post
  #27  
Vechi 14.06.2013, 00:30:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În cele din urmă toate resursele se epuizează și creierul dă comanda să fie consumată masa musculară (pînă acum se pierde puțin din mușchi, dar numai ce e în plus și inutil - masa de care nu ai nevoie (dar aici nu-s 100% sigur, dar cert e că se pierde puțin și din mușchi)). Abia atunci îi se face brusc o foame grozavă, de-ți vine să mănînci orice. Atunci postul e gata și trebuie cu extrem de mare atenție să revii la alimentația graduală, făcînd treptat tranziția la dieta obișnuită.
Se pierd cca. 50g/zi - proteine (translatat in masa musculara s-ar putea sa fie nitel mai mult, pt ca muschii contin si apa de ex.) pentru suplimentarea nevoilor energetice ale creerului.

Eu n-as fi 100% sigur ca foamea aia se declanseaza exact la momentul potrivit.
Poate sa vina mai devreme sau sa nu vina deloc, in orice caz nu e recomandat sa ajungi pana acolo (epuizarea cvasi-totala a rezervelor de grasime).

Citat:
Un preot mi-a spus cu gura lui că, dacă n-ar fi posturile ortodoxe, ar mînca zilnic hrană animală. Nu e duhovnicul meu, oricum.
Ceea ce nu e un lucru neaparat rau in sine.
Eschimosii maninca zilnic nu hrana animala, ci chiar carne/grasimi care e mancarea de baza si organismul lor lucreaza chiar f. bine in felul asta.

Mai mult chiar, ceea ce ii afecteaza in prezent se pare ca este contactul cu civilizatia, care le-a schimbat modul traditional de viata aducandu-le in schimb boli (inclusiv contagioase) care erau la ei necunoscute.

Desi nu traiau/traiesc foarte mult (se pare ca din cauza mediului) erau in schimb sanatosi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote