View Single Post
  #1357  
Vechi 17.05.2016, 07:38:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Părintele Calistrat :

„Că se va lua pacea de pe pământ și se vor omorâ oamenii unii pe alții.” Iar noi ne mirăm de multe ori și spunem așa: "Cum domnule? Și spitale, biserici, icoane, slujbe, preoți și creștini.. Și cu toate astea, de ce domină răul?" Domină răul pentru că noi suntem traditionaliști și formaliști, nu credincioși! De ce Dumnezeu nu face minuni să oprească răul pe pământ când ar putea să facă, pentru că îi stă în măsură să facă acest lucru? Nu-i convins de trăirea noastră și de rugăciunea noastră!
Și așa, vine bătaia lui Dumnezeu.
Deocamdată, noi creștinii n-am demonstrat că suntem într-o legătura directă cu Dumnezeu. Și aceasta este prima problemă pe care trebuie să ne-o punem, la modul cel mai acut.
De ce Dumnezeu nu face minuni să oprească răul pe pământ? Când ar putea să facă acest lucru! Pentru că noi încă suntem acei creștini de catifea, care dacă am postit trei zile, și ne-am împărtășit, și ne-am mai și rugat seara un sfert de oră, credem că am făcut totul.
Predica integrala: - https://www.youtube.com/watch?v=EcLVAFS6j-E
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote