View Single Post
  #1  
Vechi 02.07.2016, 17:45:09
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit Declaratia de independenta a Cehiei a declansat Razboiul de 30 de ani?

Sa ne intoarcem in timp.

23. Mai 1618, in acea zii Mandrii cetateni ai Cehiei au facut public "Declaratia de Independenta" a Cehiei de Imperiul Romano-German de Familie Habsburg.

Cetatenii au aruncat de pe Fereastra Palatului din Praga "Cozile de Topor" ale Imperiului Romano-German. I-au aruncat nu pentru ai omora, ci pentru ai jicnii de pe fereasta pe o mare gramada de Balega.

Noi, Transilvanienii ortodocsi sunb conducerea celor cu credinta oficiala Vestica (pentru a avea casa si pamant) i-am incurajat si sustinut pe fratii nostri fosti ORTODOCSI din CEHIA. Si noi Transilvanienii am plecat cu mic si mare pentru a recucerii Teritorile noastre ( aflam acum ca inca Austriecii mai stiu ca se trag din Valachi care aveau in proprietate Muntii, cel putin la sud de viena, ne intrebam de unde) si a elibera orasul "Nostru", unde a domnit Matei Corvin, anume Viena. Am asediat Viena, dar nu aveam Tunuri.

( Va aduceti aminte atunci cand Valahul Alaricus a asediat Roma, atunci au semnat un tratat de Pace cu Imparatul Roman in care la Valahi=Getii de Vest= Gotii de vest li sa dat Regiunea Noricum adica Austria de azi in stapanire si pentru a se aseza in pace. Acum aflam ca unii Austrieci inca isi amintesc ca toti Muntii in stravechinme erau a valahilor, si nu este minciuna. )
Reply With Quote