View Single Post
  #15  
Vechi 04.11.2013, 16:38:36
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Mărturia unei pustnice ce trăieşte nevăzut în munţii Neamţului despre cei ce plâng şi se roagă pentru lume

Am citit odată, în cartea Mitropolitului Hierotheos de Nafpaktos „Viața după moarte”, niște lucruri foarte importante, oprindu-mă numai asupra unui aspect care tratează morțile clinice, citând cartea unui doctor protestant american ce dă multe mărturii de morți clinice cu revenire la viață a unor pacienți tratați de el. Acest mitropolit combate acea carte folosind scrierile Sfinților Părinți și ale unor părinți contemporani precum Ieromonahul Serafim Rose, care demonstrează că majoritatea cazurilor de morți clinice sunt rodul înșelărilor demonice și al halucinațiilor unor minți bolnave. Dar spune ÎPS Hierotheos că sunt și unele cazuri adevărate, de la Dumnezeu, cum a fost cu Ostașul Taxiot, cu Egumenul Cosma, cu Cuviosul Areta de la Pecerska și altele care sunt scrise în Viețile Sfinților. Dar o condiție și un indiciu că acestea sunt de la Dumnezeu o reprezintă felul în care persoanele respective își trăiesc restul zilelor. Dacă ele își petrec restul zilelor în adâncă pocăință și profund schimbate, atunci de la Dumnezeu a fost, spre mântuire; și dă un exemplu cu Mitropolitul Calinic al Edessei, duhovnicul său, care a trăit o astfel de experiență de dincolo de moarte, dar când și-a revenit plângea mereu și spunea: Aș vrea să mă întorc la Scaunul Mitropolitan și să spun numai atât: „Dumnezeule, milostiv fii mie, păcătosului!” Pe când în cazurile de înșelare enumerate de doctorul american, toți care au avut aceste halucinații și-au continuat firul vieții în nepăsare și în nepocăință, reluându-și viața păcătoasă de mai înainte, fără vreo schimbare bruscă spre mântuire. Am adăugat aceste rânduri încercând a trasa o paralelă cu experiența autentică a acestei pustnice, care a avut o astfel de moarte clinică, chemând-o Dumnezeu la pocăință și sfințenie.
Reply With Quote