View Single Post
  #1  
Vechi 11.10.2008, 10:20:22
maggie maggie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2008
Mesaje: 12
Implicit Botezul in afara Bisericii

Am aflat la un moment dat ca am fost botezata acasa. De catre preotul paroh, cu slujba cuvenita, dar in sufrageria parintilor mei, nu in Biserica. Nu stiu exact care a fost motivul pentru care ei au decis asta, nu vreau sa-mi judec parintii, e drept ca eram bolnava cand eram mica, in Biserici era frig (asa a zis mama) si i-a fost teama, apoi mai era si plina "epoca de aur", tatal meu avea o functie oarecare... Nu stiu de ce au hotarat asa si nici nu cred ca e important.
Totusi... inaintea nuntii mele, discutand cu alta viitoare mireasa, ea mi-a spus ca sotul ei e botezat acasa si ca se teme ca botezul lui nu e "valabil". Mi-am propus sa il intreb pe parintele care ne-a cununat asta, dar cand am fost la spovada am uitat, efectiv. Am uitat si in saptamana dinaintea nuntii, si dupa aceea - pana in dimineata asta.
Voi ce parere aveti? Eu ma simt la fel de crestina ca oricare altul botezat in Biserica. L-am simtit pe Dumnezeu aproape in multe momente grele. Sper ca nu fac un pacat daca spun ca am simtit apropierea ingerului pazitor de cateva ori...
Voi ce parere aveti? Credeti ca botezul meu este "valabil"? Ar trebui sa fac ceva?
Reply With Quote