View Single Post
  #9  
Vechi 08.02.2009, 20:23:08
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutzy Vezi mesajul
da,intr-adevar,e un act criminal si inconstient sa-si tina copiii langa el in cea mai crunta mizerie si saracie ,doar de dragul de a-i avea langa el.Eu am inteles foarte bine de la el ,ca nu vrea sa ii ia nimeni copiii ,in plasament ci sa ii creasca el ,dar cum ? cu 2 paini si o sticla...de vin?Au fost de Craciun niste prieteni de-ai mei la ei cu ceva dulciuri,si mi-au povestit ca le-au dat lacrimile.Ei nu aveau pe masa nimic ,doar un brat de crengi cu care faceau focul in mijlocul casei pe lutul gol....
Au spus si ei ca ar trebui facut ceva ,ajutati in vreun fel,dar cum ?ca lor le trebuie multe ,curent electric,mobila,apa in primul rand ca nu au nici apa,covoare,un aragaz cu butelie,masina de spalat,etc...O fundatie,o emisiune tv. sunt sigura ca i-ar ajuta ,numai ca el nu vrea...Ce-i de facut?
Mai astept sfaturi.
...trista si jalnica situatie... mai, dar ati putea voi cei din sat sa va adunati sa strangeti una alta, mai ales mancare si sa duceti copiilor... Azi o familie, maine alta, si uite asa copiii vor creste datorita bunatatii fratiilor voastre... Si cu hainute! Fiecare are cel putin 2 haine de prisos... si poti imbracati... si daca strangeti niste banuti, tot puteti lua un aragaz sau masina de spalat... Ganditi-va cati bani avem fiecare si ii dam aiurea numai pe prostii... daca am pune fiecare de o parte azi un leu maine doi, poimaine nu ai, raspoimaine pui 5, si tot asa la fiecare familie se pot strange bani si hraniti copiii aceia si sa li se ia cele necesare de scoala... BUNAVOINTA sa ai! Daca nu are preotul initiativa, strangeti-va niste oameni, mergeti la parintele acasa, spuneti-i sa va sprijine si sfintia sa, ca NU se mai poate de atata indiferenta! Numai cata mancare aruncam... ca nu toate familiile mananca tot ce gatesc intr-o zi! Trebuiesc hraniti si porcii, ce-i drept, dar pt ei se gasesc si altele nu numai mancarea din casa care este de prisos! Repet: fiecare familie ar putea ar putea hrani, pe rand, intr-o zi pe acei copii! Apoi sa nu va mirati de unde va vor veni cele IMBELSUGATE, si va vor SPORI TOATE... si bani si gospodarie si mancarea, etc! Pt ca Dumnezeu pt dragostea si mila Voastra va va BINECUVANTA inmiit!!!

Se poate face si o scrisoare catre TVR1 la acea emisiune de catre mai multi din sat, cu semnaturi, si nu cred ca vor fi indiferenti! Semnaturile voatre vor sta la baza binefacerii!

Dar INITIATIVA TREBUIE SA O IAU EU CARE STIU DE SITUATIA MICUTILOR SI SA INDEMN SI PE ALTI CONSATENI LA CONLUCRAREA DE BINEFACERE SI SA MERGEM SA AJUTAM COPIII!!!

Dumnezeu sa va dea putere si sa va binecuvinteze!!!
Reply With Quote