View Single Post
  #5  
Vechi 23.07.2010, 21:43:09
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Samarineanca Vezi mesajul
Buna ziua.

Eu si iubitul meu vrem sa ne casatorim de multa vreme (inca de cand ne-am cunoscut). Pe langa lipsa banilor, avem si o alta problema, mult mai importanta: nu avem nasi. Intelegem insemnatatea evenimentului si puterea tainei, de aceea nu dorim sa ne legam spiritual de orisicine. Printre cunostintele noastre nu este nici un cuplu care sa ne poata fi parinte duhovnicesc, din pacate. Suntem amandoi destul de maturi (peste 35 de ani) si prietenii nostri sunt in general ceva mai mici ca varsta si oarecum mai necopti spiritual (sper sa nu sune a aroganta, dar aceasta este lumea in care ne-am nascut si traim...).
Intrebarea mea este: putem face nunta religioasa fara nasi? Tot ce ne dorim este sa ne unim spiritual in Biserica, prin taina Nuntii, cu sufletul deschis, fara simulacre. Este oficierea acestei taine de catre preot in mod obligatoriu conditionata de existenta unei terte persoane (in dubla sa ipostaza - cuplul)?
Ma rog mereu sa intalnim oamenii care ne vor fi nasi, dar au trecut 3 ani si acest lucru ma intristeaza tot mai mult, de aceea m-am gandit la aceasta varianta.

Multumesc.
Din postarea ta reiese ca mai intai de toate ai nevoie de un duhovnic....si crede-ma ca dupa ce-l vei avea cu siguranta vei avea si nasii mult asteptati fara de care nu se poate face cununia sau botezul...cel putin in Biserica Ortodoxa.
De ce spun de duhovnic? Ca daca ai vea nu ai mai avea astfel de probleme, ai fi discutat cu el pana acum, ai fi cerut un sfat, o binecuvantare...etc.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote