View Single Post
  #8  
Vechi 28.06.2011, 18:33:06
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Textul-cheie,referitor la posibilitatea ca Apostolul Petru sa fi fost insotit de sotia sa, se gaseste in I Corinteni 9:5 insa trebuie operata o distinctie:in cazul lui Petru notiunea de femeie-sora putea desemna sotia in timp ce pentru restul apostolilor si frati ai Domnului(adica,,rudele Domnului" din Matei 12:46)mentionati in acest verset, semnificatia, conform IPS Anania(RIP), putea fi si de: ,, Femeie creștină din categoria celor ce, asemenea sfintelor femei(Luca 8:2-3) îi însoțeau pe apostoli făcândule menajul și scutindu-i astfel de grijile mărunte". Texte de referinta,cu privire la certitudinea ca Petru era casatorit gasiti si in Marcu 1:30-31 si Luca 4:38.

Conform unei infomatii postate pe site-ul unei biserici ortodoxe romane din Nantes Apostolul Petru: ,,a luat de soție pe fiica lui Aristobul, fratele Sfântului Apostol Varnava, și a avut copii cu ea: un fiu și o fiică".Nu stiu sursa informatiei,probabil a fost consemnata si transmisa prin Traditie.Pentru dl.Mihnea Dragomir:buna de tot, mi-am notat :)

Last edited by Scotland The Brave; 28.06.2011 at 18:47:38.
Reply With Quote