Subiect: Ajutor urgent
View Single Post
  #208  
Vechi 04.05.2011, 13:22:54
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Dumnezeu isi arata dragostea in continuare fata de noi, Vasile astazi e mult mai linistit, a dormit mai tot timpul, parintele duhovnic i-a citit cateva rugaciuni, iar eu voi ramane alaturi de el in continuare. Iertati-ma daca am gresit fata de dumneavoastra cu gandurile mele, trec prin momente de confuzie si eroare, vreau doar sa raman asa cum m-a rugat sotul meu in ultimele noastre discutii. Dumnezeu sa ne intareasca pe toti!!!

In continuare vreau sa postez niste rugaciunile pe care le-am spus impreuna saptamana asta si sper sa va placa si dumneavoastra:

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul îndurării, îngenunchez înaintea Ta, cu inimă înfrântă și zdrobită; ție îți încredințez ceasul cel din urmă al vieții mele și ceea ce urmează după aceea.

Când picioarele mele slăbite vor face să înțeleg că această corabie a vieții mele se apropie de ținta călătoriei, Doamne Iisuse Hristoase, ai milă de mine!

Când ochii mei slăbiți și tulburați de apropierea morții, vor privi stăruitor către Tine, Doamne Iisuse Hristoase, ai milă de mine!

Când mâinile mele tremurânde și amorțite, nu vor mai putea ține bine crucea Ta, și fără voia mea o voi lăsa să cadă peste patul durerii mele, Doamne Iisuse Hristoase, ai milă de mine!

Când urechile mele nu vor mai auzi vorbele oamenilor, ca să asculte glasul Tău care va rosti judecata de care va depinde soarta mea, Doamne Iisuse Hristoase, ai milă de mine!

Când gândurile mele vor fi întunecate de frica morții, când sufletul meu se va lupta cu duhul întunericului care vrea să-mi acopere ochii inimii pentru a pierde îndurarea Ta și astfel să mă arunce în chinurile deznădejdii, Doamne Iisuse Hristoase, ai milă de mine!

Când inima mea obosită abia va mai bate, luptându-se cu vrăjmașii mântuirii mele, Doamne Iisuse Hristoase, ai milă de mine!

Când voi varsa lacrimile cele din urmă, semn al nimicniciei mele, primește-le ca o jertfă de pocăință, și în clipele acelea, Doamne Iisuse Hristoase, ai milă de mine!

Când cei din jurul meu, simțind sfârșitul vieții mele Te vor chema în ajutor pentru mine, Doamne Iisuse Hristoase, ai milă de mine!

Când sufletul meu își va lua rămas bun de la lumea aceasta și va lăsa trupul meu fără de viață primește întoarcerea ființei mele la Tine ca o jertfă ce ți se cuvine: Doamne, Iisuse Hristoase, ai milă de mine!

Când, în sfârșit, sufletul meu se va înfățișa înaintea Ta și va vedea pentru prima dată strălucirea negrăită a Dumnezeirii tale, nu-l îndepărta de la Fața Ta; binevoiește a mă primi în locașurile Tale cele cerești ca în veci să-ți cânt și să Te slăvesc!

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai milă de mine! Amin!
__________________
In timpul vietii pamantesti coboara-te des cu mintea in iad, ca sa nu te cobori acolo cu trupul si cu sufletul pentru vesnicie.
Reply With Quote