View Single Post
  #883  
Vechi 04.05.2017, 14:00:17
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca si acum, dupa ce chiar tu ai dat articolele si ti-am subliniat ce scrie acolo, spui acelasi lucru si contrazici ce spun toate sursele, inseamna ca ori ai un orgoliu foarte mare si nu poti sa renunti cand spui ceva gresit, ori nu intelegi niste texte usoare, in limba romana. Nici nu stiu ce sa iti mai spun, nu pot sa citesc eu in locul tau. Intelegi care era Biserica Franciei?
mai omule, chiar asa? Biserica Franciei de care se vorbeste in text se refera la zona franca din dreapta rinului, de la est de rin. se mai numea si austrasia. sf bonifaciu avea juriosdictie in est, in dreapta rinului, tot francia, dar zona locuita de alte neamuri germanice, mare parte din ei inca pagani.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa cum ti-am mai spus, Biserica nu are cum sa cada, orice s-ar intampla. Nu vorbesc cu dezgust despre cruciade si nu am scris nimic despre razboaie. Problema in cazul cruciadelor nu este faptul ca ele au fost razboaie impotriva musulmanilor, pentru ca au fost si altele in epoca. Ci ca in ele luptau si preoti si episcopi. Si implicarea Papei si BC in declansarea si organizarea unui razboi. Papa Urban II declara: "nimicirea dușmanilor creștinătății și iertarea eternă a păcatelor pentru cei care vor lupta sub semnul crucii" Este exact ceea ce observase Sfantul Bonifaciu la clerul franc, in acea scrisoare. Papa Urban II se nascuse in Franta. I Biserica preotii si clerul nu luptau in razboaie si nu exista genul acesta de implicare in razboaie sfinte (asemanatoare razboaielor sfinte musulmane). Se spune ca si crestinii rasariteni erau uimiti de clericii ce lupatu in razboaie, nu mai pomenisera asa ceva.
sunt aproape 300 de ani intre evenimente. cu 300 de ani in urma, in 1700, credinciosi ortodocsi ca tine i-au ars casa unui oltean care luase de la boier ceva mai mult pamant si obtinuse o recolta cat a restului satului. in loc sa faca ca el i-au ars casa, l-au omorat acuzandu-l de vrajitorie si i-au gonit familia. cu boierul si cu preotul in frunte!!!
indemnul la cruciada nu a fost pentru omorarea musulmanilor ci pentru eliberarea tarii sfinte. a inceput cu repetatele cereri de ajutor din partea imparatului grec din constantinopole. cand auzi de cruciada ar trebui sa te pleci, sa te rogi pentru cei de atunci si pentru binele facut crestinismului in general si ortodoxiei in particular.
evident ca stiu despre ce vorbesti acolo, exista scrierile fiicei imparatului din bizant, care se minuna de combativitatea clerului catolic. pai aia n-ar fi rezistat fara sa fie asa, in vest starea de razboi era endemica.
(las ca e bine cum e clerul ortodox, plecat oricui a stapanit, asa ne-au invatat si pe noi, aaaam stat ca niste slugi ordinare sa faca toti in spinarea noastra)
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu e nicio ura, este doar perceptia ta si sunt resentimentele tale fata de oricine spune ceva negativ despre catolicism. Exista ceva numit corectitudine politica, avand la baza ideea ca nu trebuie sa spui nimic critic despre ceva, pentru ca astfel ii ofensezi pe cei ce sustin acel lucru. Tu spui acelasi lucru, crezand ca un adevar inseamna ura si dispretuire.https://s25-us.ikariam.gameforge.com...tion=login#max
imi asum partial ceea ce spui, am ca motivatie faptul ca lumea ortodoxa este inca barbara din punct de vedere social si inapoiata economic. ma doare lucrul asta si de aici am reactiile astea cand vad puncte de vedere impotriva lumii catolice bazate pe falsuri.
Reply With Quote