View Single Post
  #24  
Vechi 23.01.2014, 22:36:04
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Eu cred că știe, vine de ani buni la biserica asta.
Mă gândesc că poate o fi vorba de o relație platonică, sunt acum oameni în vârstă 60+.
Poate omul e bolnav de vreo boala incurabila, terminala; sau poate sunt doar buni prieteni, si neavand familie, s-au "casatorit" (s-a legalizat in NY, ca am vazut de curand niste vedete care ziceau ca s-au dus in Canada, parca la Toronto ?) pentru a nu fii obligat cel care ramane sa plateasca "taxa de mostenire" (cum spuneau si acele vedete). sau poate vorbeste lumea-n targ aiurea, ca sia aci si pretutindeni... oricum casatoriti "ortodox" n-au cum sa fie, logic, desi tot acele vedete ziceau ca s-ar fii cununat intr-o biserica. De asemeni am auzit ca tot in Canada ar fii si un episcop gay, casatorit. Ma rog, acum ma gandesc ca notiunea de 'cununie' (ca si cea de hirotonie, de altfel) e cam relativa la acele confesiuni reformate, care nu recunosc sfintele taine ca lucrari ale Duhului Sfant, dar asta deja e alta discutie, pe care ar trebui sa o discutam pe alta sectiune.

Ma intreb insa cati homosexuali au raspuns "provocarii" initiale lansate la inceputul threadului...De asemeni ma intreb de ce se crede ca toti acestia nu ar cred in Dumnezeu, si daca nu cred in Dumnezeu, ar putea crede in niste marturii halucinante ale unei persoane tulburate... De asemeni, daca cineva "alege' sa-i intoarca spatele lui Dumnezeu, din varii motive, obiective sau subiective, totusi doar un procent infim aleg aceasta cale, si special in acest scop, desi e impropriu spus 'alegere", pt ca s-a demonstrat ca nu e vorba pana la urma de o alegere voluntara. Sau, daca este, este doar in masura daca ii dai curs, sau te abtii. Ca si la alcoolici. Nici ei nu mai pot alege daca sa fie asa sau normali, ci doar sa faca un efort de autodisciplina, pentru tot restul vietii, ceea ce se pare ca nu e deloc usor.
Reply With Quote