View Single Post
  #51  
Vechi 03.10.2014, 07:18:45
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
"Nu socotiți că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.
Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa.
Și dușmanii omului (vor fi) casnicii (familia ) lui.
Cel ce iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine. "
Matei: 10:34.
In acel pasaj, Iisus le vorbeste apostolilor lui de faptul ca ar trebui sa se astepte la ura si respingere inclusiv din partea familiilor lor pentru faptul ca il urmeaza pe el. Dupa cum probabil se astepta Iisus, ce a predicat el ar fi ajuns sa schimbe lumea, iar ca asta sa se intample, lumea ar fi trecut printr-un proces violent de schimbare totala a mentalitatii. Inca trecem prin procesul acela, din pacate.

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Vai, vai, vai ... n-ai inteles nimic, a mia oara ! Cred ca ai cam fugit la fotbal de la orele de religie ... Esti sigur ?
N-am avut religie la scoala. Fiind o scoala internationala, ar fi fost greu sa ai cate un profesor pentru fiecare religie. Dar daca interpretezi Matei 10:34 intr-un mod razboinic, atunci cred ca esti mai potrivit islamului decat crestinismului.