View Single Post
  #111  
Vechi 15.10.2014, 12:34:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Da, catalin, asa fac tot timpul. Pentru ca nici tu nu inteegi, nu 100%. Ca crezi, asta e altceva, dar garantez ca nu intelegi si nu sti nici tu, nici eu, nici NIMENI cu certitudine ca e asa sau altfel. Vrei sa zici ca n-am dreptate? Minunea e ceva imposibil care totusi, a fost posibil. Stim noi ca sunt de la Dumnezeu au de la diavol? NU, nu stim. Nici tu, nici eu, de fapt, nici un om in viata nu stie; n-are cum...dar e o moda ca fiecare sa zica ca minunile din religia lui sunt adevarate, restul sunt de la diavoli/zeii diabolici etc.
Ah, poti sa treci frumos peste postarile mele, nu esti obligat sa citesti e am scris. E simplu.
Eu trec peste postarile tale, dar tu mi-ai scris mesaj, nu eu. Daca era doar primul pasaj era foarte bine, iti exprimai niste nelamuriri si neintelegeri si puneai apoi niste intrebari, ca sa intelegi mai bine.
Dar in al doilea pasaj arati ca de fapt nu te intereseaza raspunsul, deja stii toate raspunsurile si dai si lectii. Eu am mai spus si alta data, cum sa stii ceva despre un subiect daca nici nu ai cunostinte si nici nu faci un efort sa te informezi. Singurul mod prin care poti avea cunostinte este citind pe tema asta. E imposibil sa stii ceva fara sa afli, doar prin rationamente. Gandeste-te, la o moara trebuie sa ii dai grau sa macine, altfel macina in gol. La fel si cu cunostintele, graul este informatia, iar moara este gandirea noastra. Nu poti afla unde e Parisul doar rationand, fara sa aflii mai intai. Mai exista doar revelatia, dar asta e pentru sfinti.
In cazul nostru, ar trebui sa intelegi ca stii foarte putine si ai putine cunostinte. Nu e cum gresit intelegea si abaaa, ca a crede vine de la indoiala. Vine de la celalalt sens, a fii sigur. Credem in Dumnezeu inseamna ca suntem siguri ca exista. Si suntem siguri ca ortodoxie e cea adevarata pentru ca ne-am si informat, pe langa siguranta ce ti-o da credinta. Daca iti reduci mandria o sa intelegi si tu sau altii, altfel nu se poate.
P.S. M-am referit la tot ce tine de religie, nu doar la acest mesaj, ar trebui sa iti dai seama ca ai putine cunostinte si sa incerci sa intrebi mai mult si sa spui "eu cred" decat sa spui " e asa cum zic eu". Pentru ca trebuie sa si argumentezi ce crezi, nu doar sa crezi ca parerile tale subiective sunt automat corecte.

Last edited by catalin2; 15.10.2014 at 12:40:09.