View Single Post
  #177  
Vechi 19.10.2014, 14:53:08
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Am si eu o nelamurire totusi. Destul de importanta.

1. Peste tot in lume gasesti schele de dinozauri si de animale care nu mai exista. Datarea lor este cu multe milioane de ani fata de data de astazi.

2. Ruperea continentelor este un lucru evident. Iar departarea continentelor s-a facut in multe zeci de milioane de ani.

3. Procesul natural de evolutie al lucrurilor arata ca exista o evolutie naturala a lucrurilor intr-un timp foarte foarte lung si nu o evolutie a lor instantanee, adica natura pare sa fi fost creata in timp indelung.


4. Insa legat de om nu cred ca sunt dovezi pentru a arata exista omului organizata si in grupuri, mai mult de 7.500 de ani.

5. Demografia lumii - adica evolutia populatiei lumii arata ca fiintele umane au incepute sa se dezvolte undeva acum 8.000 de ani si nu mai mult.
Daca fiinta umana ar fi fost pe pamant de mai mult de 10.000 de ani cu siguranta ca demografia oamenilor ar fi aratat altfel. Adica absolut altfel, cu sau fara medicina moderna.

6. O fiinta umana care ar fi evoluat milioane de ani ar fi aratat cu totul altfel.
Omul se dezvolta intr-un ritm cu totul fantastic.
Evolutia omului este incredibila.
In milioane de ani omul ar fi...

--------------------------------------------

Si totusi, care este adevarul, ce zice Biserica despre Creatie si cum se explica si prin stiinta?
Pentru ca daca Biserica are dreptate, stiinta ar trebui sa confirme acest lucru.