View Single Post
  #351  
Vechi 27.10.2014, 20:10:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Ce de afirmatii fara acoperire faci mai Catalin. Am observat ca nu crezi in "geocentrism" ca multi altii de pe acest forum si nu numai. Dar de aici pana la a afirma ca "geocentrismul" este gresit e cale lunga
Nu doar ca nu cred in geocentrism, sunt sigur ca nu exista asa ceva, iar introducerea acestuia in dogma e doar o mare prostie, cu nimic mai prejos decat evolutionismul teist. Ambele au legatura cu BC, si geocentrismul a fost o invatatura catolica.
Dar stii toate astea pentru ca am discutat cu tine si cei din grupul tau, chiar mai mult decat era necesar. Am vazut si toate dovezile, unele erau chiar comice, interpretari fanteziste din Sfanta Scriptura. Asadar:
1. Nu exista nicio dovada in Sfanta Scriptura a geocentrismului, am vazut toate pasajele invocate.
2. Sfintii nu considerau geocentrismul dogma sau parte din invatatura de credinta. Ei scriau doar despre ce spun filozofii din acele timpuri, unii din ei (de exemplu Sf. Vasile cel Mare) chiar spunand acest lucru, ca e ce cred invatatii de atunci. Asadar nici la sfinti nu gasim o asa invatatura.
O gasim doar la catolici in trecut si 1-2 ortodocsi s-au luat dupa ei, desi ei au renuntat la el.
Cu asta am incheiat discutia, consider ca e o pierdere de timp chiar si sa discut despre asa ceva. Nu am nicio indoiala in privinta asta.
In plus, din punct de vedere stiintific, data trecuta am dat (sau altcineva a dat) chiar si un filmulet filmat de pe o naveta in care se vedea cum Pamantul se invarte in jurul Soarelui. Noi suntem in religia adevarului, nu in ceva imaginat de mintea noastra.

Last edited by catalin2; 27.10.2014 at 20:13:22.