View Single Post
  #356  
Vechi 27.10.2014, 22:51:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Catalin, o mare prostie este sa crezi ca "geocentrismul" pentru a fi adevarat ar fi trebuit obligatoriu ca sa fie introdus in dogma. Dogmatica a fost scrisa mult mai tarziu ... iar referirile la "stiinta vremi lor" la care s-au referit Sf Vasile Cel Mare, Sf Ioan Damaschin si altii ... erau referiri aprobatoare si nu unele din care sa rezulte ca ar fi fost dezaprobata acea teorie.
In sfarsit, aici arati ca intelegi ca se refereau la stiinta din acea vreme. Mai ramane sa intelegi ca stiinta nu intra la dogme sau invatatura de credinta. Ca 1km are 1000m e un adevar, dar asta nu inseamna ca ar intra la invatatura de credinta. Chiar daca ar afirma asta un sfant.
Invatatura de credinta este ceea ce a fost revelat. Si nu tot ceea ce spune un sfant. Un sfant poate spune si "ma duc sa mananc" asta nu inseamna ca e dogma. Dar sf. Vasile spune chiar ca nu avem noi treaba cu ce cugeta invatatii din acele timpuri, sa-i lasam cu ale lor. Iata ce spune: "Unii filosofi ai naturii (Aristotel) spun, cu vorbe savante, că pământul stă nemișcat din anumite pricini... Același lucru îl putem spune și despre cer, că s-au scris de înțelepții lumii tratate pline de multe cuvinte despre natura cerului. Dacă am încerca acum să vorbim de toate câte spun acești învățați, am cădea și noi în aceeași pălăvrăgeală ca ei. Noi însă să-i lăsăm pe acești învăța să se lupte între ei. Să nu mai vorbim de natura existențelor, ci să dăm crezare lui Moise, care a spus: „A făcut Dumnezeu cerul și pământul”... E drept, nu cunoaștem natura existențelor;"
Nu-i asa ca spune mai mult decat clar? Uite cum spune de palavrageala invatatilor si filozofilor. Nimic nu mai e de spus in plus, doar daca cineva nu iubeste adevarul si vrea sa-si creeze arguemnte pentru inavatura lui gresita.
Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Cu alte cuvinte, daca Sfintii Parinti ar fi avut cea mai mica impresie ca geocentrismul este o erezie ar fi luptat impotriva lui cu toata convingerea. Doar ca a fost exact invers, el este mentionat de invatatura crestina a Sfintilor Parinti ... prin care a vorbit Duhul Sfant.
Aici nu ai inteles tu sau geocentristii. Geocentrismul nu e nici erezie nici dogma. Pentru ca nu are legatura cu invatatura de credinta, ci cu stiinta lumeasca. Daca cineva zice ca un cal are zece picioare nu e erezie, e doar o afirmatie gresita. Pentru ca nu tine de invatatura de credinta.
Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Am observat ca tu ai o credinta proprie si un mod personal de a te raporta la credinta. Este problema ta pana la urma ... sunt atatea secte pana la urma ... fiecare cu credinta ei.
Asa, deci eu sunt singurul ortoodx care nu crede in geocentrism in timp ce toti ceilalti cred, inclusiv Biserica. In timp ce adevarul e ca doar pr. Barbulescu crede in el si cei 2-3 adepti si pe cine a mai convins. Evident ca tu esti in acea minoritate care crede ceva gresit. Crezi intr-o invatatura catolica, abandonata si de acestia. Nicio legatura cu ortodoxia. Si nici macar cu adevarul. Este doar o veche stiinta gresita, la fel cum pana la un moment dat se credea ca pamantul e plat. Te afli in eroare.
Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Pe de alta parte, faptul ca tu personal ai interpretat anumite lucruri dupa ce le-ai citit, intr-un anumit fel total pe dos fata de cum au fost interpretate de un Doctor in Teologie (Pr Prof Dr Dan Badulescu) ... asta arata o anumita deficienta si o lipsa de cunostiinte in domeniu dar si o mandrie exagerata.
Evident ca il contrazic pe Pr. Barbulescu daca zice ceva gresit, la fel cum il contraci si Pe Fer. Augustin, daca spune de predestinare. Aici esti amuzant, daca un om de stiinta iti spun e ca evolutionismul e bun trebuie sa-l crezi, pentru ca nu ai tu diplomele lui. Pr. Barbulescu este singurul care spun e o asa greseala.
Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Catalin2, iti recomand sa ramai politicos, ma ameninti cumva cu "banarea", cum ai facut si cu abaaaabbbb63 ?
Doar atata poti, aveam pretentii de la tine ... fii te rog mai atent. Multumesc.
Ai inteles gresit, din moment ce nu m-ai jignit sau atacat nu am de ce sa cer banarea (desi ai facut-o in trecut, acum vreo doi ani). In al doilea rand, din cate imi amintesc, lui t4 i-am spus de banare, nu lui abaa.

In concluzie, nu ma mai bate la cap cu geocentrismul, il consider nu doar fara importanta, ci total gresit atat din punct de vedere al adevarului, dar mai ales sa fie inclus in invatatura de credinta, cum au facut catolicii odata.