View Single Post
  #154  
Vechi 01.11.2015, 22:45:00
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Habar nu am. Oricum, erau pagani. O sa caut ceva de Marija Gimbutas, casa vedem impreun amai bine. Si, repet, oricum, nu meritau exterminare si vanatoare ca niste vite. Erau oameni, si NU jertfeau copii lui Baal sau nu se sodomizau reciproc in onoarea nu stiu carui mare arhitect de cacat. Greseala lor a fost ca i-au provocat pe principii crestini ai vremii si pe Papa. Iuliu, sper ca nu vezi puterile crestine ale acelei Europe (pe langa care, asa cum erau ele, pline de abuzuri si superstitii fanatice, actuala Europa nu este decat o hazna infernala) cam ca pe niste iubire-flori-pace-etc. Ca nu erau. Dar, chiar si o basina a unui cruciat german brutal din Livonia secolului doispe dupa Cristos face mai mult decat toti neuronii unei episcopese lesbiene suedeze. Macar, fie cretin de limitat si fanatic de zelotist, primul isi urma credinta asa cum o primise de la Cristos si Papa; a doua nu este decat o falsa credincioasa, o iapa troiana a pacatului in ce inca mai pare a se numi crestinism nordic. Una peste alta, deopotriva paganii si crestinii din trecut sunt aproape semizei sau in cheie crestina sfinti facatori de minuni pe langa falsii pagani si modernistii crestini din ziua de astazi.
Da, stiu, nu prea am discursul polarizat, adica orientat de o parte sau alta, clar. De ce? 'cause I hate choosing sides.
Nu cred ca era vorba intotdeauna despre iubire flori pace. Daca in VT sunt sigur ca erau niste pedepse indreptatite ( pe care tu le numesti genociduri :) ), nu acelasi lucru il cred despre ce s-a intamplat dupa Hristos - dupa ce crestinismul devine religie oficiala in Imperiul Roman.
Dar de asemenea nu-s sigur nici ca iubitorii de copaci erau iubitori de copaci. Astea-s basme inventate in sec XIX.