View Single Post
  #7  
Vechi 03.08.2009, 17:18:13
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Aici pot veni si eu cu o mica "completare" pt ca azi crestinii nostri au cam dat-o deoparte pe Maica Domnului nu in sensul de necinste dar in ce se numeste un anumit program de rugaciune atribuit Maicii Domnului!

Asadar vin aici cu aceasta "pravila" uitata... dar ATAT DE MULT folositoare... auzisem de ea... dar NU stiam nimic.. asa ca din mila Maicii Domnului IERI am aflat mai multe despre aceasta pravila scurta defapt dar cu un "efect duhovnicest" deosebit!

Unii crestini au azit de pravila de rugaciune BOGORODISNAIA lasata de Ingerul Gavriil Sfantului SERAFIM de Sarov! Este vorba de Rugaciunea Ingerului sau "Nascatoare de Dumnezeu Fecioara BUCURA-TE ! Ceea ce esti plina de Har, Marie, Domnul este cu tine; binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui tau ca ai nascut pe Mantuitorul sufletelor noastre" rostit de 150 de ori cu ajutorul unui metanier (sau fara metanier) de 150 de nodulete care din 10 in 10 are cate o margica sau biluta. Se zice cate 10 "Nascatoare de Dzeu" iar la biluta se rosteste cate o rugaciune pt INTREAGA lume... si pt iertarea pacatelor... sau "Tatal Nostru si Usa milostivirii".

Eu nu am reusit sa invat cele 15 rugaciuni dar spun Usa Milostivirii... nu va puteti inchipui ce PUTERE are aceasta rugaciune, spusa cu regularitate si cate MINUNI face Dumnezeu prin Maica Domnului...

Sper ca sa puteti si fratiile voastre sa spuneti macar asa fara ajutorul metanierului care NU aveti, ca MARE ESTE PUTEREA MAICII DOMNULUI!!!
Dumnezeu pentru rugaciunile Macii Sale sa ne mantuiasca cu MILA sa cea MARE!!!!
Reply With Quote