View Single Post
  #11  
Vechi 20.01.2019, 21:33:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.953
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vladimir M Vezi mesajul
Și fetele încep să joace tenis pe la 4-5 ani, ca și băieții. Eu cred că premiile sunt meritate pentru 20 de ani de antrenament, pentru faptul că își sacrifică aproape toată copilăria (și copilăria reprezintă un reper frumos pentru majoritatea oamenilor).
Pe la 6 ani încep serios tenisul, sumele nu sunt meritate, sunt nesimțite 4 milioane de dolari australieni cât ia câștigătorul, indiferent că e femeie sau bărbat + banii câștigați până în finală.

Sunt mulți alți oameni care muncesc câte 8-10 ore pe zi, chiar muncă intelectuală mult mai importantă de ex. proiectanți, chirurgi și nu câștigă toată viața cât ia într-un turneu un sportiv de succes.

Tot de la 6 ani se apucă și tenismenii de dublu, lucrează cam același lucru, împart și premiul dar în finală câștigă doar 750.000 de dolari.

Premii Australian Open 2019

De ce e diferență la dublu simplu de 3 mil și ceva în finală numai la care se adauga diferența de pe tot parcursul tururilor ?

Citat:
În prealabil postat de Vladimir M Vezi mesajul
Sunt multe meciuri cu audiență foarte bună și în tenisul feminin comparativ cu alte sporturi (handbal, ping-pong, ski, etc).

Sunt destule meciuri care oferă spectacol. Halep a oferit și ea destule meciuri foarte spectaculoase și în general cele din top 10 oferă schimburi de mingi spectaculoase și nu numai ele.
Important e că nu oferă atâta audiență precum tenisul masculin a se vedea ce declară Ion Țiriac, patronul Turneului Open Madrid:

Ion Țiriac: Nu sunt de acord cu egalitatea premiilor pentru băieți și fete în tenis


„Nu trebuie să confundăm afacerea cu drepturile omului. Tenisul este o afacere.

În ziua în care tenisul feminin va aduce mai mult ca tenisul masculin, atunci jucătoarele vor merita mai mult ca jucătorii.

Dar atât timp cât nu este cazul, îi înțeleg pe jucători care spun că nu e corect ca tenisul feminin să fie finanțat cu bani din tenisul masculin.

Unii vin și îmi spun: <Domnule Țiriac, până când se va finanța tenisul feminin cu banii noștri?> Prea puțini o spun public, deși cei mai mulți gândesc acest lucru. Egalitatea premiilor bărbați - femei, pentru mine, nu este un procedeu echitabil.

La Grand Slam-uri pot înțelege că vor egalitate, pentru că asta aduce mulți bani. Dar la turnee mixte precum Madrid, Miami sau Indian Wells, nu sunt de acord.

În ziua în care vor aduce din punct de vedere economic la fel de mult ca bărbații, atunci le voi da și mai mulți bani decât bărbaților pentru grațiozitatea și feminitatea lor", a declarat omul de afaceri, potrivit News.ro.


Altă declarație Ion Țiriac


„Ray Moore a spus asta glumind (n.r. – Raymond Moore, directorul turneului de la Indian Wells, care a spus ca, daca ar fi o jucatoare de tenis, ar cadea in genunchi in fiecare seara si i-ar multumi lui Dumnezeu ca Roger Federer si Rafa Nadal s-au nascut, pentru ca ei au ridicat acest sport). Eu fac ceva diferit. Vin cu cifre. Daca un barbat imi pune pe masa 40 de dolari din televiziune, iar o femeie imi aduce sapte dolari, nu e acelasi lucru. Punct.”

Detalii statistice comparație durată joc feminin vs masculin

Tsitsipas. S - Federer 3-1 durata joc 3 ore 50

Barty- Sharapova - 2-1 - durata joc 2 h 25,

Collins Kerber 2-0 durata joc 0.58 de min


Niciodată un joc la masculin nu se va termina în 58 de minute(în afară de abandon) pentru că se joacă minim 3 seturi din 5, deci un bărbat stă mult mai mult pe teren până să ridice trofeul chiar dacă câștigătoarea de la feminin ar juca toat meciurile în 3 seturi, iar schimburile de mingi în raliuri sunt mult mai dure la masculin.

Statistici Australian Open 2019

Cel mai rapid serviciu

Primul loc în top comparație masculin/feminin

Marius Copil 231 km/h

V. Williams 199 km/h

Ultimul loc în top masculin/feminin

Wilfried Tsonga - 215 km/h Iga Swiatek 184 km/h


Retururi Directe Câștigătoare

Marin Cilic 134/ Simona Halep 80

Concluzia: fraierii țin în spate sporturile, aduc audiență mai mare la nivel planetar, asudă din greu, femeile profită pentru că există un hău diferență de valoare între ele și bărbați dar câștigă cam aceiași bani pe mai puține minute petrecute în teren și la dezechilibre de valoare mult mai grave.

La masculin primii 50 de jucători sunt foarte echilibrați valoric, la feminin doar primele 15-20 de jucătoare sunt de valori apropiate în rest sunt meciuri terminate într-o oră, o oră și-un sfert cu tot cu pauze.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.01.2019 at 22:05:22.
Reply With Quote