View Single Post
  #26  
Vechi 13.12.2011, 14:49:02
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Bun, dar ce treaba are spovedania miresei? Sf. Spovedanie are ca scop iertarea pacatelor, nu de certificat de feciorie? Adica daca te-ai spovedit esti fecior, daca nu, nu esti? Fiindca daca, dupa spovedania celor doi, tanarul nu este hirotonit, atunci toata lumea stie de ce, ceea ce inseamna ca secretul spovedaniei e nul, ceea ce inseamna ca multi vor minti, ceea ce inseamna sacrilegiu...
erau vremurile cand oamenii se apropiau mai cu teama de cele sfinte. Cred ca cineva care calcase instrachini nici nu indraznea sa ceara preotia. Ca la cercetarea canonica se vedea lucrul acesta. Iar atunci, pe buna dreptate i se refuza.
Aceeasi cercetare canonica ar trebui facuta si tinerilor inainte de casatorie. Ca sa se vada daca se pun pirostiriile si se canta"care bine v-ati nevoit".
Dar ca sa nu-o ranim pe fata lu tata. azi se neglizeaza aceste aspecte.
Zic fata lu tata, ca la o parohie de la noi a venit tata, un om cu stare buna si a zis preotului"Parinte sa n-o faci pe fiica mea roaba!" si uite asa formula s-a transformat in...Se cununa mireasa cu mirele...ei ce sa faci, nu mai vrem sa fim robii Domnului!
Sa stiti ca mai sunt preoti care tin la randuiala, si nu pun cununile pe cap mirilor nefeciorelnici.(ce sa mai vorbim de cununi la casatoria a doua )

Nu e vorba ca secretul spovedaniei e nul. E o concluzie pripita.
Ca sa ma intelegi: daca tanara studenta/eleva etc traieste in curvie preotul nu o impartaseste. Simplu. Acum, daca punem problema asa cum ai pus-o tu, inseamna ca preotul divulga secretul spovedaniei? Ptr ca daca fata nu se impartaseste mama va dibui cam ce pacate are fata. Ce ar presupune asta? sa ii dea Impartasanie fetei, trecand peste invatatura Bisericii? Doar ca sa nu dibuiasca nimeni nimic?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote