View Single Post
  #57  
Vechi 14.02.2013, 12:39:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
In al treilea rand, nu stiu de unde ati scos legatura dintre purgatoriu, Fatima si eretici; eu am citit despre aparitiile sfintei Fecioare la Fatima dar nu-mi amintesc despre asta. Si chiar nu cred ca e adevarat, dar poate-mi dati dumneavoastra sursa.
Eu am citit toate aparitiile si multe alte materiale pentru ca am scris si pe forumul catolic si trebuia sa ma informez.
Prima aparitie: http://www.intratext.com/IXT/RUM0018/_PB.HTM
LUCIA: “Și Amelia?”
SFÂNTA FECIOARĂ: “Ea va rămâne în Purgatoriu până la sfârșitul lumii.
De asemenea, se afirma si alte invataturi catolice diferite de ortodoxie, de exemplu: "reparație pentru păcatele prin care El este ofensat."
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
In al doilea rand, nicaieri in Sfanta Scriptura nu gasiti vreo minune facuta de diavol care sa aiba ca rezultat o mai mare venerare a Lui Dumnezeu sau a sfintilor/profetilor Lui. Iar catolicii nu cred in nici o nalucire. Cred in aparitiile de la Fatima si Lourdes pentru ca sunt confirmate de Biserica si nu cred in cele de la Medjugore pentru ca nu sunt confirmate. Singura care are autoritatea de a confirma o aparitie este Biserica.
Daca cititi in vietile sfintilor sau pateric veti vedea ca in unele cazuri ingerii cazuti indeamna sa se faca fapte bune, sa se roage mai mult, deci nu e un criteriu. Pe de alta parte credinta catolica este gresita, nemantuitoare, deci e in interesul ingerilor cazuti sa arate minuni ca sa nu vina catolicii la ortodoxie. Iar daca vrem sa cuantificam in ultimul secol cei din vest s-au indepartat de credinta, asta e si ingrijorarea catolicilor.
Reply With Quote