View Single Post
  #145  
Vechi 09.12.2013, 12:30:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Hop-așa cu laudele, nu ispiti pe fratele tău cu vorbe dintr-astea cauzatoare de mîndrie... Unde am scris eu că regimul vegan ne-a cauzat carențe? Nu ne-am făcut teste înainte, e posibil să fi avut deficiențe și acum 2-3 ani sau mai mult.

Nu mi-e jenă deloc să trag un semnal de alarmă în public deoarece asta e o problemă generală care se extinde la toți oamenii, indiferent dacă sînt sau nu omnivori.



Ți-ai făcut vreodată un test la o clinică serioasă care să-ți arate nivelul real de B12? Dacă da, care a fost rezultatul?



Asta dacă animalul respectiv a consumat vitamina în cantități suficient de mari ca să fie depozitate în ficat. Și dacă într-adevăr B12 nu se distruge prin procesare termică. Știu ce scrie pe internet, dar nu știu care e realitatea, pentru că un singur nene care poate nu întîmplător e profesor doctor în fitoterapie spune simplu că vitaminele sînt distruse prin fierbere, coacere șamd, cam 2/3 din proteine sînt distruse...





Păi ne-a lăsat, doar știa ce cale va alege omulețul după. El îi zice să mănînce plante, semințe și fructe, omul mănîncă lapte, ouă, carne, El îi trimite mană, omul cere friptură... Nu confunda intenția Lui bună cu pofta burților și a gurilor păcătoase.



Adică? La ei organismiul funcționează diferit?
Cred ca ori tu nu ai inteles inca mecanismul, ori poate ca eu gresesc pe undeva.
Eu asa am inteles: in unele organisme animale, printre care si omul, exista anumite bacterii care produc vitamina B12.
Nu e vorba ca este consumat ceva de cineva. Vitamina este produsa in organism pentru nevoile proprii.
Adica mai clar uite un alt exemplu: vaca produce lapte. Ea nu mananca lapte pentru asta, doar il produce prin glanda sa.

Eu nu stiu cum anume este detectata vitamina in analize. Stiu insa ca lipsa ei da anumite perturbari si cea mai importanta este anemia.

Oamenii care au forme de anemie, mai ales cele congenitale, au probleme si cu vitamina B12. Daca nu ma insel si cei cu talasemie trebuie sa consume vitamina B12.

Si talasemia asta este o boala congenitala, genetica si in forma ei minora, are putine simptome. Oamenii nu prea stiu ca o au. Doar prin analize speciale se poate detecta. In ultimii ani se fac si aceste analize.

Exista anumite produse care contin sau mai degraba ajuta organismul sa produca si sa utilizeze vitaminele din grupul B.
Ficatul de animal este si o importanta sursa de fier si de alte elemente utile.
De aceea se recomanda oamenilor anemici, slabi, bolnavi.

Revin, caci vad ca nu ai citit mesajul meu anterior. De ce sustii tu ca Dumnezeu ne-a dat sa ne hranim numai cu vegetale? Unde scrie asta?
Ne-a lasat pe pamant de toate, inclusiv animale.
Chiar ma intereseaza sa aflu despre ceea ce ne spune Dumnezeu despre alimentatie. Nici despre post nu este scris ceva concret in scripturi. De aceea este derutant. Fiecare a facut cum a considerat si abia mai tarziu s-a ajuns la postul organizat, in forma lui actuala.
Dar nu sunt prea lamurita si as dori surse.

Inca ceva: (te) intrebi daca monahii imbunatatiti au altfel de organism. S-ar putea.
Eu cred insa ca exista anumite influente care schimba organismul oamenilor.
De ex. o anumita stare psihica, anumite autosugestii.
Cred ca modul de viata (liniste, departe de stres si poluari) intaresc organismul monahilor. La fel si credinta, care este o stare psihica speciala.

Nu e vorba numai de alimentatie si tu nu pricepi asta.
Eu vad foarte bine diferenta intre presiunile, spaimele si grijile vietii lumesti, cotidiene si viata pe care o duc monahii acolo. Pune un monah si unul din lume unul langa altul si ai sa vezi deosebirea.

Sigur, si monahii au influente negative in viata lor de la manastire, in izolarea de lume si mai ales de familie si prieteni. Si asta se vede.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote