View Single Post
  #25  
Vechi 07.03.2010, 16:14:53
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta Vezi mesajul
Ceea ce am inteles eu de la una din femeile care merg la biserica ...ca acesta faina trebuie plamadita cu apa si facuta painici...dar eu am facut painicile mici cat o nuca caci asa am inteles si sant tari de abia pot sa tai una ma starduiesc ca sa ii dau o bucatica fetei mele bolnavioare ...spuneti-mi de cate ori ii pot da pe zi si daca am procedat corect cu aceasta faina citita de la Sf. Maslu?
Uleiul s-a transformat in mir...si am inteles ca pot sa o ung dimineata,am mai unso si in cursul zilei in forma de cruce pe frunte si pe manute...pot unge si pe ceilalti membri ai familiei si sa le dau si lor din acea painica?caci va spun sincer iam dat si baiatului meu si am luat si eu,cu credinta ca ne ajuta pe toti.
Doamne ajuta!
Faina la Sfantul Maslu nu are NICI O IMPORTANTA! Nu are rol decat de postament pt lumanari! Materia Sfintei Taine este UNTDELEMNUL - uleiul! ATAT! Daca ati fost atenti la Sf.Taina nu spune nicio rugaciune pt faina, sau macar pt grau!
Priveste Luminanda din Slujba: Cu mila cauta cu ochiul Tau, Bunule, spre rugaciunea noastra, a celor ce ne-am adunat astazi in biserica Ta cea sfanta, ca sa ungem cu untdelemnul cel dumnezeiesc pe neputinciosii robii Tai.

Si iata Rugaciunea cea mai importanta a Sf.Maslu care se repeta de 7 ori:
Doamne, Care cu mila si cu indurarile Tale tamaduiesti zdrobirile sufletelor si ale trupurilor noastre, Insuti, Stapane, sfinteste untdelemnul acesta (in acest moment al citirii rugaciunii acesteia, toti preotii binecuvinteaza untdelemnul), ca Sa fie celor ce se vor unge din el spre tamaduire si spre izbavirea de toata patima si intinaciunea trupului si a sufletului si de toata rautatea. Ca si intru aceasta sa se preaslaveasca preasfant numele Tau, al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Deci UNDE se pomeneste de faina?
Se poate folosi si NISIP, sau TARATA, sau MALAI, orice, nu e obligatoriu! Faina e numai pt LUMANARI! ATAT! Si nu se pun pachete de faina, ci UN SINGUR VAS care sa tina 7 LUMANARI! ATAT!!!

Dar s-a luat un obicei PROST la Sf.Maslu ca lumea sa aduca faina, crezand ca e MATERIE DE TAINA!!! NU!!
Acum ca se aduce doar pt a fi sfintita, nu e obligatoriu la Sf.Maslu, ci si oricand ai nevoie sa sfinteasca parintele faina, ii poti cere asta!

Iertati-ma! V-am spus cum e RANDUIALA, nu OBICEIUL! cel mai bine e sa respectam RANDUIALA! obiceiul e al nostru, RANDUIALA E DE LA Sf.PARINTI!!! si trebuie sa facem ascultare de Sfintii Parinti!
Reply With Quote