View Single Post
  #3  
Vechi 22.10.2011, 01:29:07
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din cate stiu la musulmani chiar convertirea la crestinism atrage de multe ori pedeapsa capitala.
In randul celor ce isi dau viata pentru o conceptie ma gandesc la Giordano Bruno, care pare exemplul favorit al ateilor ca a murit pentru stiinta, de fapt el era atras de panteism si de ocultism si pentru asta a fost mai mult condamnat. Bineinteles ca si omorarea lui e de condamnat.
Așa este... Chiar au existat cazuri de creștini uciși pe baza acestei legi nedrepte și preistorice. Citeam recent în ziarul Lumina și despre cazul unui creștin deosebit de curajos din Iran, care a fost asasinat cu brutalitate de către un grup de fundamentaliști, pentru că a luat atitudine împotriva acelei legi.
Desigur, cei pe care i-ați amintit dumneavoastră sunt martiri ai lui Hristos, pentru că au fost uciși în urma convertirii lor la credința creștină. Atunci când au luat decizia de a se converti, ei erau conștienți că-și riscă viața și totuși, depășind orice obstacol, L-au mărturisit pe Hristos până la sacrificiul suprem.

Este foarte interesant ceea ce ați scris despre Giordano Bruno... Nici nu știam că, de fapt, a promovat ocultismul și panteismul... Știam că a fost condamnat la moarte de către Inchiziție pentru convingerile sale științifice. Și este, într-adevăr, un bun exemplu de persoană ucisă în mod nedrept, dar pentru o idee total nesemnificativă.
Nu mi-aș da viața pentru mărturisirea adevărului științific potrivit căruia pământul se învârtește în jurul soarelui! L-aș lăsa să se învârtească în pace, iar eu m-aș preface a crede în teoria geocentrică, doar pentru a-mi apăra viața. :) Merită să te sacrifici pentru Dumnezeu, pentru viața și libertatea semenilor. Dar ideea de a muri pentru un adevăr relativ din lumea aceasta... îmi pare o atitudine exagerată. :)

Doamne ajută, Cătălin2!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote