View Single Post
  #22  
Vechi 19.11.2012, 05:39:15
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

Saracia, mai... ceara curata de albine este scumpa. Vase bisericesti de calitate sunt, dar ai fi uimit sa afli preturile lor absolut astronomice (desi sunt modice de fapt in raport cu volumul de munca depus si costul materialelor). Nu de dragul castigului se comercializeaza produsele astea de calitate inferioara. Nu are lumea bani sa cumpere mai bune.
Si cine are bani greu intelege de ce costa atat de mult o icoana bizantina... lasand deoparte munca si orele pretrecute la facerea unei astfel de icoane, costa ENORM de mult materialele.
Si daca, prin absurd vorbind, s-ar vinde icoanele bizantine strict la pretul materialelor bagat in ele preturile tot ar fi mult peste posibilitatile majoritatii romanilor.
Daca vreti sa feceti o fapta buna... daca va permiteti, cumparati icoane "adevarate" si faceti cadou cui nu-si permite. O contributie ...

Mi se par ok litografiile. Nu sunt neaparat kitschuri. Fiecare ce-si permite... daca este icoana litografiata este conform erminiilor si este pusa pe un suport frumos (blat normal, cu rama sau fara- nu cani, pietre sau alte de-astea) e la fel de "fereastra spre cer" ca orice alta icoana.

Ce ar trebui sa dispara sunt brelocurile, canile, picturile pe pietre, pe farfurii...

La o icoana bizantina se pregateste cu multa grija si respect suportul, astfel incat sa reziste cat mai mult icoana. Atat pe lemn cat si pe pereti, in biserici. Cand ma gandesc cata grija trebuie cu lemnul, cu pregatirea lui... sau cu pregatirea peretelui pt pictura... asteptarea, rabdarea, grija, rugaciunea, emotiile... cand vad abtibilduri sau magneti de frigider cu icoane imi vine sa-mi pun mainile-n cap. Nu ma deranjeaza atat kitschul in sine cat ... necinstirea icoanei, faptul ca nu i se acorda importanta si respect.

Trebuie grija, sa nu alunecam incet intr-un "iconoclasm inconstient". Icoanele sunt f importante, sunt fereastra spre cer si "bibllia nestiutorului de carte". Eu imi pun sperantele la capitolul asta in Catedrala Mantuirii Neamului, printre altele sper sa re-invie cultura estetica (si nu numai) crestin ortodoxa. Mi-o imaginez ca pe un centru de credinta si de cultura.

Last edited by ortodoxa2310; 19.11.2012 at 05:45:48.
Reply With Quote