View Single Post
  #16  
Vechi 05.12.2012, 23:43:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ohoo, iarasi vine Mos Nicolae la copiii cuminti! Dar Mosul e prieten si cu copiii mari, asa ca mine, stiu eu bine...

Ieri am intalnit un copil mare si trist. Nu mai credea de mult in Mos Nicolae. Spunea ca, daca ar exista cu adevarat un om in posesia unei masinarii care sa fabrice orice din nimic, l-ar fi prins in capcana de mult. Insa eu stiu de la Mosul ca acesta lucreaza prin oameni pentru oameni si ca nu e deloc spectaculos. E tare discret si firesc, de aia oamenii, prea grabiti si prea stresati, nu isi mai dau seama de darurile lui. Lucreaza neincetat oriunde zareste putina dragoste, putina inima buna si cateva ganduri de bine pentru celalalt. Acolo infloreste floarea milosteniei. Cateodata cred ca trudeste mult pana sa isi gaseasca "asistentii" pentru a face daruri unor oameni, dar am nadejdea ca Mos Nicolae, pe langa faptul ca e inteligent, e si inventiv, si nu se lasa pana nu aduce darurile cerute. Am vazut ieri si astazi cativa "asistenti" rataciti de-ai Mosului. Am vazut si "asistati", unii stiua sa se bucure, altii mai putin. Am vazut chiar si o batranica cersetoare, careia i s-a luminat fata atunci cand a primit te miri ce de la cineva, in numele lui Mos Nicolae, si a inceput sa planga apoi incetisor. Lumea a inceput sa il uite pe Bunul Mos Nicolae, in goana grijii de maine si a lucrurilor materiale...

La mine a venit deja, cu muuulte bucurii. Ce va pot destainui e ca imi doream sa ninga de ziua lui, cum se spune in popor, sa isi scuture nitel barba. Mie imi place tare mult zapada. E facuta pentru bucuria celor cinci simturi: sa vezi fascinat albul din jur, sa auzi fulgii cum ating trotuarul, sa mirosi iarna, sa intinzi mainile sa prinzi fulgii sau sa faci bulgari, sa simti cum iti patrunde in gura... Si cum treceam pe langa biserica lui, a inceput frumos... lapovita. Chinuita si rece, mai mult ploaie decat lapovita. Picurii albi, de o consistenta cat de cat solida, se asezau pe parul meu si imediat se transformau in apa, iar eu treceam pe strada tare bucuroasa, gandindu-ma la Sfantul copilariei mele, care mi-a indeplinit dorinta. Dar se pare ca mai multi si-au dorit sa nu ninga in Bucuresti, asa ca s-a impartit si Mosul...

Sa ne aduca Mosul tot ce dorim, dar, mai ales, sa ne faca milostivi fata de aproapele!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote