View Single Post
  #6  
Vechi 14.06.2016, 12:40:43
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Înainte de asta, ai nevoie să înČ›elegi pentru ce S-a jertfit Hristos. Poate că duhovnicul tău ar fi vrut să te ajute în sensul ăsta, dar trebuie ca Č™i tu să ai urechi de auzit.
Cea mai mare minune, pe care o putem face noi înČ™ine, este să renunČ›ăm la dorinČ›ele noastre Č™i să-L lăsăm pe Dumnezeu să trăiască în inima noastră.
Este foarte greu sa recomandam preoti si duhovnici pentru ca fiecare are nevoie de altceva.
Nu toti preotii si nici toti credinciosii sunt la fel si nu se potrivesc.
Cel care mi se potriveste mie si imi face mie bine, poate ca tie nu-ti face bine si invers.

Cristian - nu toti preotii sunt asa cum a fost parintele Galeriu. El stia sa procedeze cu oamenii
Eu nu inteleg de ce trebuie sa gasim vina numai la credincios si sa-l bajocorim.

Pe un fir de la alt capitol, acela despre filme ortodoxe, scria cineva un comentariu al nu stiu cui, dintr-un link pus acolo.
Mi-a placut enorm.
Va rog sa-l cititi.

http://marturieathonita.ro/aceasta-l...ra-captivanta/

Este vorba despre iubire. Pur si simplu iubire. Iata un fragment:

"– Cand, ocupandu-ne cu activitatea misionara, discutam cu oamenii pe strada, cu ce trebuie sa incepem? Trebuie sa facem referire la Evanghelie sau trebuie sa vorbim in acel lim*baj care este mai clar, adica in limbajul laic? Insa, cu ajutorul lui nu poti exprima idei duhovnicesti inalte.

– Limbajul in care trebuie sa vorbiti este limba*jul dragostei. Slujiti aproapelui. Sunteti capabili de asa ceva? Inchiputi-va, daca in Sankt Petersburg… cate biserici sunt in Petersburg?

– Sapte sute.

– 700??? Si, avand 700 de biserici, orasul arata asa? Iar eu, vazand cum se imbraca oamenii seara, eram aproape gata sa cred ca orasul vostru ia parte la vreun concurs in a capata cea mai necrestineasca ca reputatie… Daca fiecare biserica din acest oras va gasi cinci voluntari, veti obtine 3500 de oameni, care ar putea, o data pe saptamana, sa mearga cate doi in diferite parti ale orasului si sa intrebe de-a dreptul pe fiecare om pe care il vor vedea: „Va pu*tem ajuta cu ceva?” – si asta ar fi de ajuns.

– Vorbiti despre asistenta sociala?

– Eu nu vorbesc despre asistenta sociala, eu vor*besc despre dragoste: „Pot face ceva pentru dumneavoastra?”Dragostea de aproapele exprimata in fapte concrete, practice, in primul rand ii va schim*ba radical pe insisi acesti 3500 de oameni si, de ase*menea, pe oricine cu care ei vor intra in contact. Ganditi-va la aceasta."

Nu e vorba numai sa-l inveti pe om Biblia si alte scripturi si psalmi, ci sa-l ajuti atunci cand are nevoie. E vorba de dragoste.
Pur simplu sa stai sa-l asculti si sa vezi ce este cu el si ce este de facut.

Exact asa mi s-a intamplat mie cu parintele Galeriu. Am fost intr-o situatie grea, de soc si solutia cea mai buna data de o cunostinta la care am sunat din disperare a fost: "Du-te la un preot. Unul pe care il stii mai nine."

Si m-am dus la parintele Galeriu. I-am spus problema si a stiut ce are de facut cu mine. Nu m-a certat, nu m-a facut nici necredincioasa si nici ca n-am urechi de auzit. Nu mi-a citit din carti.
Ne-am rugat impreuna, cu vorbele lui frumoase si calde si a stiut ce am nevoie. N-am vazut preotul in el atunci, ci psihologul, Omul.

Astazi cati sunt ca dansul?
Nu au timp, nu au rabdare, nu au bani etc.
Daca atunci, in situatia aceea m-ar fi ajutat alt preot? Nu stiu. Probabil ca nu.

Si eu as avea nevoie sa gasesc in tara pe cineva cu care sa-mi vorbesc problemele si sa ma sfatuaisca.
Preotul de aici nu poate, nu stie. E singur, in varsta, bolnav si sunt gramezi de oameni pe el. Sunt alte conditii aici cu biserica.

Si uneori mai ai nevoie si de o a doua parere, ca si la medic.

Eu sunt uimita cum alearga oamenii cine stie pe ce coclauri de munti la manastiri, sau in ce sat, dupa vreun calugar sau preot bun.
Probabil ca la biserica lor nu gasesc ceea ce cauta si au nevoie, mai ales iubire, rabdare, timp etc.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 14.06.2016 at 12:52:24.
Reply With Quote