View Single Post
  #147  
Vechi 26.01.2018, 18:28:16
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locaţie: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Doamne ajuta!

Exista un loc pe lumea ăsta situat cam.la 800 mile de polul nord, Č™i la 78° N, un arhipelag,.care aparČ›ine Norvegiei dar în care au fost mai multe aČ™ezări concesionate Č™i exploatate de ruČ™i de prim 1920-1930. Acum mai este doar unul singur, unde s-a ridicat în 1996 o mica capela din lemn , cea mai nordica biserica ortodoxa din lume, dar ăsta abia după ce s-a prăbuČ™it un avion cu vreo 140 de suflete la bord.
https://www.ortodoks.no/russisk/svalbard
( am reușit o data sa traduc pagina , nu eu ci telefonul, dar ulterior nu a mai vrut)

A mai existat Č™i mai la nord un alt oraČ™, mai mare, care a fost abandonat prin anii 60 Č™i acum este obiectiv turistic în conservare. TuriČ™tii dau bani grei ca sa viziteze ruinele unei ere apuse. Cum ar fi Č™i aceasta:
https://www.spitsbergen-svalbard.com...mber-2017.html
Nu pot însă sa nu îmi pun o intrebare: Cum au putut face cimitir si înmormântări în acel loc în lipsa unei biserici ??? Pentru ca nu menČ›ionează nimeni nicăieri de existenta măcar a vreunei ruine a ce ar fi fost vreodată o biserica ( in schimb se lauda cu cea mai noridica statuie a lui Lenin...oare din cauza ăsta s-o fi ales praful.Č™i ruina de acele locuri ???)... mă întreb oare dacă acei copii despre care se spune ca sunt îngropaČ›i acolo au apucat măcar sa fie botezaČ›i. ... Č™i nu vorbim de vreun popor barbar, păgân, ci de unul.cu o veche tradiČ›ie ortodoxa... Č™i mă mai întreb iarăČ™i de ce când au plecat nu si-au luat Č™i morČ›ii cu ei??? ( mai ales ca în capitala insulei de vreo 70.de ani nici nu se mai fac înmormântări pentru ca s-a constata ca pur Č™i simplu datorita frigului cadavrele nu se descompun). Oare s-o fi făcut vreodată în acele locuri unde înca mai zac rămăČ™iČ›e omeneČ™ti măcar vreo slujba de pomenire? Ar fi indicat sa se facă sau nu e absolut necesar?

Din punctul meu de vedere, în acele locuri s-ar putea ridica chiar o mănăstire, sau măcar un schit, nu neapărat ca obiectiv turistic , ci ca loc de nevoinČ›ă pentru monahi, ar fi chiar un loc destul de "close to heaven", din multe puncte de vedere. ..

Last edited by fallen; 26.01.2018 at 18:43:15.
Reply With Quote