View Single Post
  #3  
Vechi 22.12.2011, 10:02:32
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Am citit, rezerv o opinie pentru viitor, sa vad ce vor spune si altii.

Oricum, e cat se poate de ironic cum e privita stiinta pe forumul asta. Atunci cand contrazice Biblia sau dogma, e de doi lei. Oamenii de stiinta nu stiu nimic, ce stiu astazi se schimba maine, nu vor sti niciodata totul, de fapt multi dintre ei sunt religiosi, blah blah.

Brusc, cum apare o cercetare stiintifica a carei rezultate par sa confirme vreo poveste biblica, toate caracterizarile stiintei de mai sus sunt uitate, si devine cea mai tare metoda de descoperire a realitatii.
Nu este chiar asa. In cazul giulgiului, cercetarea stiintifica a dat chix initial - in anii 70. Doar credinciosii, facand cercetari pe cont propriu, au strans suficiente probe astfel incat maretii cercetatori sa faca analize noi.

Asa incat trebuie sa intelegeti rezervele noastre respectiv la cercetarile stiintifice, in general. Nu din habotnicie sau din frica, ci din motive practice: am constatat vreme indelungata ca "nu tot ce zboara se mananca"; ca atare, daca e vorba de credinta, atunci noi credem in Iisus Hristos.
Reply With Quote