Subiect: Despre Post
View Single Post
  #26  
Vechi 19.07.2010, 22:24:49
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@glykys - n-am inteles bine rostul acestor pilde pentru mine.
Mai degraba pildele astea sunt pentru Anna si ceilalti care judeca f.usor, mai ales ca o duc mult mai bine din cate am inteles.
De ce mi le-ai spus mie?
Ma deranjeaza ca puneti mereu lacomia in discutie, cand este vorba de a manca alimente vitale (cel putin pentru unii).
Pentru mine lacomia inseamna a manca peste masura alimente bune, delicatese, etc.
Ca sa fie mai clar ce spun:
O cana cu lapte, un ou, o friptura (macar una in saptamana) nu inseamna nici lacomie, nici placere si ceva vital.
Dar: a manca fripturi in cantitate mare in fiecare zi, ciorbe, carnati, sunci, branzeturi multe, pizza, mese la restaurant, torturi, lucruri scumpe - alea inseamna cu adevarat lacomie si placere de a manca si a fi gurmand.
In primul caz este deja destula nevointa si infranare.
In al doilea caz da, acolo se poate vorbi de infranare si post periodic. Mai ales daca e vorba de oameni sanatosi.
Nu vreau sa spun aici despre mine, ci doar sa va conving sa renuntati la exteme si pausalizari, de a intelege omul.
De a intelege postul si in alt fel, in nevoirea zilnica a omului si renuntarile la care este silit de viata.

@Anna - legat de copii si prajiturile roz la care poftesc. Tu inca nu stii ca e mai bun la altul, decat acasa. Asa sunt toti copiii. Si nu stiu cum este la tine, dar nu cumva ii tii si pe ai tai in post prea mult si renuntari si simt lipsa?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote