View Single Post
  #6  
Vechi 02.11.2011, 18:49:04
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte rar dar mai sunt cazuri. Unul foarte apropiat familiei mele. Candva, cu multi ani in urma, a avut loc o casatorie care promitea mult. El, tanar chipes, foarte indemanatec, avea casa si gospodarie si propria afacere - un atelier de tamplarie cu toate masinile electice performante la acea vreme. Ea, o domnisoara extrem de frumoasa, pe cat de harnica, pe atat de virtuasa. Dar, cu timpul, toti cei care veneau la vrednicul tamplar, ii aduceau printre altele si de baut, iar el, incet-incet a cazut in patima bauturii. Ea a incercat toate formele de redresare, dar vazand ca nu se mai poate, s-a retras pentru o vreme la parintii ei din localitatea vecina. Aveau un copil deja. Ruinat la propriu si la figurat, el a venit la tatal meu care avea o oarecare influenta, si l-a rugat sa mearga la ea si s-o determine sa se intoarca, promitandu-i ca nu se va mai atinge in veci de bautura. Tata s-a lasat induplecat, iar in scurt timp, ea a revenit. O vreme a fost bine, timp in care s-a mai nascut o fetita. Dar cum naravul din fire/n-are lecuire, el s-a apucat din nou sa bea, si in orice clipa din zi sau noapte l-ai fi intalnit, tot tulbure il vedeai si tulbure este si la vremea aceasta, desi e un miracol ca nu s-a stins pana acum, avand in vedere ca fratii lui desi beau mai putin, au murit de ciroza, tot din cauza bauturii.
Ea a ramas o femeie deosebit de frumoasa si multa vreme dupa divort, a fost ceruta de oameni din toate categoriile sociale, dar n-a primit. Si totusi, intr-o zi, cineva i-a propus o "casatorie alba". Nu cunosc daca el nu voia sau avea o problema in acest sens. Mai degraba ultima varianta, fiindca altfel ea n-ar fi crezut in relevanta acestui "alb". S-au casatorit, au trait si traiesc de convenienta foarte multi ani. Ii cunosc pe amandoi, dar mai ales pe ea. Baiatul ei imi este foarte bun prieten de cand eram mici, fiica ei are o functie foarte importanta intr-o tara straina si mai aud din cand in cand vorbindu-se despre ea la superlativ. Totusi din relatia lor (casatoria alba) lipseste ceva. Parca este "liantul" care "leaga" doua elemente. Intre ei nu exista acea alchimie cu totul speciala. Tin foarte mult unul la altul, dar e o relatie rece, parca searbada, zic eu. N-am vorbit niciodata despre asta, dar in atatia ani, eu asta am simtit.
Reply With Quote