Subiect: OZN-urile-pareri
View Single Post
  #6  
Vechi 25.07.2012, 16:34:11
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Va recomandam cu drag sa cititi despre inceputurile fenomenului OZN, si despre atmosfera de credulitate generala intretinuta de fabrica fanteziilor numita Hollywood, ca astfel sa intelegem mai bine de ce este atat de usor sa credem in existenta extraterestrilor, fara insa a avea vreun temei teologic asupra acestei credinte si nici macar vreo dovada stiintifica in acest sens.

Articol complet:
Ortodoxia si Religia Viitorului – Atmosfera science-fiction(Cuv. Serafim Rose)

""De acum nu vă mai zic slugi, că sluga nu știe ce face stăpânul său, ci v-am numit pe voi prieteni, pentru că toate câte am auzit de la Tatăl Meu vi le-am făcut cunoscute." (In.15, 15)

Există viață doar pe pământ. Singura planetă propice vieții este Terra. Mai există apă și alte substanțe care întrețin viața (carbon, oxigen) și pe alte planete dar nu au mixul de condiții necesare (temperatură, presiune și lumină) așa cum îl are doar planeta Pământ. (Sursa: NASA)"

Articol complet:
Extratereștii în Ortodoxie

"În vremurile noastre planează un mare semn de întrebare asupra controversatului subiect O.Z.N.: "Cât de reale sunt contactele cu extraterestri? Cine sunt ei? Oare poate fi cineva atât de limitat încât să creadă că suntem singura planetă unde există viată?" - se întreabă unii. Numai galaxia noastră, una dintre nenumăratele galaxii ale universului, are peste 100 de miliarde de stele. După unele statistici, sansele să existe si alte civilizatii sunt foarte mari. Oare cu ce ne-ar fi afectată credinta dacă am tine cont si de mesajele binevoitoare ale celorlalti? Si dacă întâlnirile cu extraterestri oferă date fundamentale pentru progresul spiritual al umanitătii, oare nu este mai bine să părăsim pozitia crispată si învechită potrivit căreia tot ce este diferit de învătătura clasică a Bisericii vine de la diavol?

Mihail Gorbaciov, una dintre personalitătile cheie ale politicii mondiale, afirma cât se poate de ferm: "Fenomenul O.Z.N. există si el trebuie tratat cu atentie" [30;29]. Ce rost ar avea să ignorăm această realitate si să ne ascundem capul în nisip, precum strutul?

Unii consideră că asistăm la o adevărată invazie extraterestră; nu în sensul obisnuit al cuvântului, nu la o invazie de genul celor prezentate în filmele S.F., în care tot felul de fiinte ciudate vor să distrugă sau să cucerească Planeta albastră. Pozitia lor ar putea fi rezumată în cuvintele: "Asistăm la o invazie în viata de zi cu zi a omului modern: la televizor, filme despre extraterestri, în ziare si reviste, articole incitante de acest gen. Cine nu crede că există extraterestri riscă să fie considerat habotnic, precum sunt cei care se îndoiesc de faptul că au existat dinozauri si brontozauri".

Impactul enorm al fenomenului s-a datorat mai ales campaniei mediatice de care a avut parte, si exploziei de informatii venind din domeniul S.F.-ului. S-au realizat sute de filme, s-au scris mii de cărti, au apărut o sumedenie de reviste de specialitate. Ba, mai mult, senzationalele stiri despre ultimele "contacte" fac deliciul emisiunilor de stiri si împânzesc presa."

Articol complet:
Fenomenul O.Z.N. ( Extras din cartea : DESPRE REÎNCARNARE SI INVAZIA EXTRATERESTRA -- de Danion Vasile )
Reply With Quote