Subiect: intrebare...,
View Single Post
  #4  
Vechi 27.07.2012, 11:07:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

In primul rand nu te mai boteaza nimeni inca odata, este doar o completare prin miruire, si o afundare numai daca aceasta nu a fost savarsita la botezul initial, sau a fost savarsita incomplet, adica botezul prin stropire.
Apoi, sa stiti ca si pe nou se face aceasta completare, "rebotezare", daca vii de pe stil vechi, chiar daca ai fost tot pe nou inainte de a trece pe vechi (cunosc un caz concret). De fapt, este un talmes-balmes de principii si dogme, in realitate nimeni nu are dreptate, decat prejudecati si idei astfel impopotonate cu sens mistic, incat sa confirme, chipurile, veridicitatea confesiunii.
Eu stiam ca denominatia de "stilist" este atribuita acelora care se ocupa cu stilul, estetica si fashion-ul, nicidecum a vreunei confesiuni, asa ca mai terminati-o cu aceasta adresare.
Asadar, acesta nu este un forum de stilisti, este un forum ortodox, dar un forum care permite tuturor oamenilor sa-si exprime opiniile si credinta...iar "stilistii" sunt ortodocsi. Nu am vazut sa scrie; " Forum ortodox pe stil nou".
Nu mai fiti rautaciosi, nici incarcati cu prejudecati si idei preconcepute, nu asta inseamna sa fii ortodox, ci blandetea si intelepciunea cu care esti capabil sa intampini un semen al tau, mai ales unul care-ti cere sfatul...ca si cum tu ai fi avizat in acest sens.
Si, dupa cum vad eu, habar nu aveti ce inseamna ortodoxia care merge pe calendarul Iulian, dar va aflati in treaba ca niste atotcunoscatori, va permiteti sa mai dati si sfaturi puerile.
Cat despre protagonista acestui topic, eu zic sa incerce a cere sfaturi de la oameni pe care-i poate vedea si auzi fata-n fata, comunicarea noastra nonverbala constituie un procent semnificativ din adevarata comunicare dintre oameni, pe o tastatura este usor a scrie "sfaturi", mai ales intelepte.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 27.07.2012 at 11:15:46.
Reply With Quote