View Single Post
  #507  
Vechi 20.02.2012, 13:25:40
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
------------------------------------------------
am 2 obiectii majore de facut:
- in toate aceste cazuri mentionate de dvs., omul lui Dumnezeu s-a intalnit cu Domnul efectiv fatza in fatza, ceea ce nu se poate spune despre caderile de la carismatici, care cad in fatza unor oameni;
- in niciunul din cazurile prezentate de dvs., omul lui Dumnezeu nu si-a pierdut cunostinta, a ramas lucid, luand aminte la ce are Domnul sa-i spuna, spre deosebire de carismatici care atunci cand cad, raman in inconstienta ore in sir! nu au ramas intinsi pe spate, intr-o atitudine ireverentioasa! au cazut in inchinare, lungiti pe pamant, inaintea Domnului, cu mintea treaza (evreii, cand se inchinau, se lungeau pe pamant, aia era "cazatura")
----------------------------------
aceste argumente le aduc si carismaticii, insa nu tin, la o analiza mai de bun simt!
Cele două obiecții formulate de dumneavoastră nu au nicio relevanță vis a vis de problematica abordată. Vă reamintesc că nu era în discuție mișcarea carismatică ori penticostalismul (discuție în care nu m-am implicat și nici nu doresc s-o fac pe viitor), ci afirmația dumneavoastră:

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Serios? unde ati gasit in Biblie expresia "am cazut ca mort"? unde ati gasit ca au devenit inconstienti si ca au tremurat?
la care am venit cu trei texte concrete (găsite pe moment, ele putând fi mai multe) față de care sunteți în stare conflictuală. Și nu interveneam de n-o introduceati forțat pe Ellen White în această cruciada personală împotriva carismaticilor.