View Single Post
  #8  
Vechi 11.07.2010, 20:24:34
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alexandru, vad ca pomenesti frecvent numele parintelui Cleopa. Nu cunosc posibilitatile tale, dar pana la urma nimic nu e prea mult pentru linistea sufletului tau...
Sfatul meu: cand te intorci in tara, mergi la Sihastrie si, dupa ce te vei reculege la mormantul celui care a fost duhovnicul Moldovei multi ani la rand, cauta-l pe parintele Ciprian. Nu-ti pregati nici un discurs inainte si nici o scuza. Inarmeaza-te cu rabdare ca de obicei este foarte multa lume care asteapta (40-60 de persoane cu mari probleme de constiinta - unii stau 5 minute, altii 20 altii 40, dupa caz). De-acolo n-ai sa iesi chiuind intr-un picior ci... eventual in hohot de plans, dar cu sufletul impacat si linistit.
Eu am ajuns la el ieri intr-un mod cu totul ciudat. Auzisem multe, dar abia acum pot spune ca parintele citeste in tine ca intr-o carte deschisa. El te dezleaga si-ti spune ce trebuie sa faci. N-o sa-ti fie usor dupa aceea, dar cine spune ca trebuie sa-i cautam numai pe cei care ne dau canoane usoare sau nu ne dau deloc.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote