Subiect: Tatal nostru
View Single Post
  #2  
Vechi 29.02.2012, 13:33:38
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se poate sa avem perioade cand ne rugam mai mult pentru ceva si perioade cand ne rugam mai mult pentru altceva. Eu chiar nu acordam importanta prea mare partii cu "painea noastra", asta pentru ca nu mi-a lipsit... Dar vazand lumea care se inchina in biserica mai mult la aceasta ruga, mi s-a facut rusine ca nu sunt suficient de recunoscatoare pentru a nu am fost lipsita de aceasta paine.

Imi place "Vie imparatia Ta"... si pentru faptul ca "vie" se poate folosi cu ambele sensuri :"sa fie vie" sau "sa vina" - asa ma gandesc eu...

Ma rog sa nu fiu dusa in ispita, sau sa fiu in stare sa depasesc ispita, caci spun sfintii Parinti ca fara ispite nu ne putem mantui (sper ca nu gresesc, asa am retinut, ca ispitele ne invata mai bine cum sa ne ferim de rau si sa lepadam pacatul).

Ma rog, desigur, si pentru iertarea greselilor si fagaduiesc ca si eu voi ierta. Dar oare iert cu adevarat? Apropo' de topicul cu "sintagme/ zicale gresite", eu nu cred ca e adevarata zicala "sa ierti, dar sa nu uiti". Cred ca ceea ce ierti cu adevarat, iti iese din minte, altfel ar fi o tinere de minte a raului sau o mandrie pentru faptul ca "uite ce am fost eu in stare sa iert"!
Reply With Quote