Subiect: As dori un sfat
View Single Post
  #85  
Vechi 10.01.2017, 13:06:37
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana88 Vezi mesajul
Nici nu stiu cu ce sa incep! Am ales sa scriu pe acest forum in speranta ca voi primi un sfat, in legatura cu realizarea in viata. De mica am fost indrumata cu severitate de catre parinti spre invatat si studii. Am reusit sa termin o facultate destul de grea de 6 ani, numai ca mi-am dat seama pe parcurs ca nu am inclinatii spre asa ceva, si e greu daca nu ai cateva cunostinte si relatii in domeniu. Prin anul 4 eram hotarata sa renunt, dar am fost sfatuita de apropiati sa o termin. Atunci am inceput sa ma rog la Dumnezeu sa ma ajute, am avut si niste necazuri in perioada aia, pana la urma am absovit. Am lucrat vreo 2-3 ani in domeniu, dar parca nu reusesc sa-mi gasesc locul. Domeniile in care am inclinatii si care imi plac sunt: desenul (pictura), sportul si actoria. Ma gandesc ca e deja tarziu pentru mine, trebuie investitii din nou, iar fara studii de specialitate nu te angajeaza nimeni. Imi plac si copiii foarte mult. Nu stiu incotro sa ma indrept, m-am departat in ultima vreme si de Dumnezeu. De la ultimul loc de munca mi-am dat demisia din cauza unor nereguli de acolo ce nu tineau de mine. Nu reusesc sa gasesc un fagas, am stari de depresie, simt ca nu sunt in stare de nimic. Nu stiu ce sa fac, sa lupt in continuare in domeniul studiat, dar care nu e apropiat sufletului meu, sau sa ma indrept spre altceva? Vreau sa adaug ca mereu am stari de frica, lipsa de incredere, mi-e frica ca o sa-mi dezamagesc parintii, apropiatii. Prefer sa stau inchisa in casa, nu-mi place sa socializez. Orice sfat e binevenit! Sper ca nu v-am plictisit! Doamne ajuta!
Buna Ioana,

Nu stiu ce sfaturi/indrumari ai primit, dar indraznesc sa scriu si eu cateva cuvinte. Sper sa-ti fie spre folos. Nu are rost sa te gandesti de unde vin aceste stari sau ce le cauzeaza, ci cum le conduci si ce faci cu viata ta de acum incolo. Daca cifra din ID-ul tau reprezinta anul tau de nastere, atunci este clar ca ai in jur de 28 de ani...nu-i tarziu sa te reprofilezi. Poti face un masterat intr-un domeniu care sa iti fie apropiat de suflet (educatie pentru copii de exemplu).
Sfatul meu: profeseaza inca o perioada ce ai facut ca sa iti poti asigura painea de zi cu zi si sa poti investi singura in studiile pe care le vei face (sa nu depinzi de parinti). Paralel ocupa-te de studierea noului domeniu si de voluntariat (actiuni ce includ lucrul cu copii daca asta iti place sa faci). Sunt atat de multe actiuni la care este nevoie de voluntari...
Alor tai spune-le clar si raspicat ceea ce iti doresti si ca asta iti va da incredere in tine. Nu te mai gandi atat daca dezamagesti sau nu pe cei din jur, ci canalizeaza-ti energia pe ce poti face astfel incat sa fie si sufletul tau multumit, dar sa poti ajuta si pe cei din jururl tau (apropiati sau nu).
Dumnezeu sa iti ajute!
Reply With Quote