View Single Post
  #1  
Vechi 30.05.2020, 07:40:19
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit Dictonul Liberul Arbitru

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius;

liberul arbitru nu e vointa/voia ego-ului; din contra.
Din contră? Interesant. Puteți elabora?
Libertatea de a alege din mai multe optiuni este una, iar hotararea/decizia(arbitrarea) luata este cu totul alta. Confuzia dintre ele e atat de raspandita incat va deveni o tema pe care Academia s-o restabileasca conform uzului general, la fel ca folosirea dictonului "am senzatia"(gresit) in loc de am impresia(corect).

Omul nu e in stare sa ia decizii libere(corecte) fiindca el nu gandeste liber si, deci, el nu e liber, asa ca hotararea lui nu e libera de influente, dependente, obisnuinte, interese, simpatii sau antipatii; societatea, anotimpul, mediul cultural, social, istoric (samd), toate ii induc omului anumite predispozitii, convingeri, temeri, deprinderi care se regasesc in hotararile sale. Toate astea sunt legate de EGO si de apartenenta lui la lumea(veacul) care l-a format si in care vietuieste. EGO-ul nu va raspunde la judecata pentru deciziile pe care omul le-a luat, ci sufletul va fi responsabil de ele pentru ca ele lezeaza implinirea destinului divin; Ego-ul are gandirea in limite lumesti, dar sufletul are misiune vesnica.

Ca sa exemplific din Scriptura, aduc in discutie hotararea luata de Iisus de a Se rastigni pentru a-Si implini misiunea, decat de a-Si salva trupul(EGO-ul):

21. De atunci a început Iisus să arate ucenicilor Lui că El trebuie să meargă la Ierusalim și să pătimească multe de la bătrâni și de la arhierei și de la cărturari și să fie ucis, și a treia zi să învieze.
22. Și Petru, luându-L la o parte, a început să-L dojenească, zicându-I: Fie-Ți milă de Tine să nu Ți se întâmple Ție aceasta.
23. Iar El, întorcându-se, a zis lui Petru: Mergi înapoia Mea, satano! Sminteală Îmi ești; că nu cugeți cele ale lui Dumnezeu, ci cele ale oamenilor.(Mt16,21-23)

Petru a exprimat o ratacire, pe cand Iisus Si-a exprimat Liberul Arbitru.
Pe scurt, prin Liberul Arbitru lucreaza Duhul Sfant.

Mai jos adaug un link despre Liberul Arbitru in care prof.dr. Daniel David face o analiza mai corecta si foarte apreciata despre tema noastra, invitandu-va la discutii care sa largeasca aria temei.iar pe profesorii de religie la o atenta verificare a predarii acestui subiect foarte pretentios.

https://www.youtube.com/watch?v=EFNpcIfvOnA



P.S. Sper ca nu e dublare de subiect; am cautat si n-am gasit.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 25.11.2021 at 07:53:41.
Reply With Quote