View Single Post
  #7  
Vechi 22.01.2007, 09:59:33
pacatosu pacatosu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2006
Mesaje: 23
Implicit

"Se pare ca pentru sanatate omul isi da sufletul." mi-am permis sa-l citez pe dmb, care nu este de acord cu tratamentele empirice, dar de foarte eficace pentru sanatate.
Cu aceasta ocazie imi permit sa o intreb si pe doamna care lucreaza in medicina: inainte de descoperirea penicilinii, oamenii nu-si tratau ranile cu muschi de copac?
Acelasi lucru si cu taiatul sub limba. Adevarat ca ne uitam si ne minunam de "tratamentele naturiste" ale unuia si altuia, tratamente care uneori nu au nici o valoare, sau de puterea miraculoasa a ceaiurilor de la Plafar, uitand insa de fierturile de plante pe care le facea bunica cand eram bolnavi.Tot asa si cu taiatul sub limba. Face parte din medicina empirica, dar sanatoasa cu bune rezultate. Fara sa fie vraci, oamenii care taie sub limba, trag oase deplasate, vindeca rani si infectii cu diferite plante, mostenesc invataturi ce s-au transmis din generatie in generatie prin viu grai, pentru ca lumea inainte era mai proasta, dar sanatoasa.
Acum strigam dupa alimentatia sanatoasa, ne dam pe fata, pe maini si pe corp cu fel de fel de cosmeticale dar santem putrezi. Multi au uitat de Dumnezeu si de puterea rugaciunii, umbla nebuni dupa budism, iudaism sau mai stiu eu ce religie numai sa fie sanatosi - si nu sant.
Reply With Quote