View Single Post
  #4  
Vechi 27.01.2009, 19:55:19
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asuciu27,

Sa nu uitam ca duhovnicii care au haruri mai deosebite sunt uneori exigenti cu cei pe care ii indruma, adica le pretind acestora sa-i asculte, cauta sa vada un progres duhovnicesc, adica sa vada ca esti dispus sa lupti cu tine insuti. Putina vointa si multa rugaciune si Dumnezeu iti va scoate in cale duhovnicul potrivit.

E bine sa citesti pana atunci Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului sau acatistul Sfantului al carui nume il porti si nu vei ramane fara mangaiere duhovniceasca. In colaborarea cu un duhovnic, indiferent cat ar fi de bun, pot aparea si ispite, caci uratorul binelui isi baga codita peste tot. Cu cat duhovnicul este mai sfant cu atat ispitele in colaborarea cu el pot fi mai mari.

Tu pregateste-te sa lupti cu tine insuti, sa mergi pe calea cea stramta a postului si a rugaciunii. Citeste multe carti duhovnicest pentru ca uneltirile celui rau sa nu te ia prin surprindere. Iar daca nu va fi chiar din Bucuresti, asta e. Faci nitica osteneala si tu. Dar sunt convinsa ca vei gasi ceea ce cauti si in Bucuresti. Oricum, se cuvine ca si pentru suflet sa ne ingrijim sa apelam la un duhovnic iscusit si macar din cand in cand sa stam de vorba si cu un preot-calugar.

Ajuns acolo, bine e sa ai biletul de spovedanie pregatit, adica sa nu astepti sa traga de tine preotul sa-ti marturisesti pacatele. Ia un indreptar de spovedanie, noteaza-ti pacatele mari si mici, spovedeste-le, incearca sa elimini treptat cate un pacat si astfel iti vei gasi linistea sufleteasca. Daca vei merge la cel mai bun duhovnic, dar nu-ti vei indrepta viata, n-ai facut mare lucru.

Pocainta pentru pacatele savarsite, inlocuirea patimilor cu virtuti ne face placuti lui Dumnezeu. Chiar daca inceputul este dur, sa nu renunti la acest gand bun pentru nimic in lume. Nimic nu valoreaza cat sufletul nostru.

Ti-am spus spus si eu din cele ce am mai citit si am auzit vorbindu-se pe aceasta tema.
Reply With Quote