View Single Post
  #4  
Vechi 26.11.2011, 20:38:43
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Momentul precis al întoarcerii către Dumnezeu nu-l pot fixa în timp; pentru că, deși au trecut 18 ani de când am fost botezat (aveam atunci 23), încă mă mai convertesc.

A fost o căutare, o nevoie de a-mi umple un gol lăuntric, o nevoie de sens, căci ce oferea lumea nu era mulțumitor, nu era pentru totdeauna, nu mă împlinea, mă lăsa singur.
Era un fel de deznădejde față de lume, o nevoie și o intuire a ceva netrecător, un presentiment că nu se poate ca lumea, viața să fie absurde și să trăim doar ca, mai devreme sau mai târziu, să murim. Cred că intuiția asta, presentimentul, nu era altceva decât Dumnezeu care mă căuta și El, bineînțeles, de mai înainte.

Răspunsurile căutărilor și întrebărilor mele le-am primit prin oameni ai lui Dumnezeu, oameni care aveau o încredere totală în El, și care, din cauza asta, inspirau ei înșiși o deplină încredere. E vorba de Părintele Stăniloae pe care l-am cunoscut prin cartea de interviuri a lui Sorin Dumitrescu, „Șapte dimineți cu Părintele Stăniloae”, apoi de părintele Galeriu, pe care l-am cunoscut în biserică și care m-a și botezat, cartea părintelui Ion Bria, „Iisus Hristos”, după citirea căreia am înțeles și am simțit că tot ce scrie în Evanghelii nu poate fi decât adevărat ș.a.

Am citit, apoi, evangheliile și epistolele și am fost cucerit, mișcat de dragostea pe care ne-o arată acolo Hristos; și am înțeles că numai în iubire poți găsi sens și că iubirea e veșnică și transcende timpul, viața, tocmai pentru că ea e însuși numele lui Dumnezeu (cf. I Ioan 4, 16).

Însă viața nu a mers lin, fără poticniri, ci încă de la început am avut căderi în păcate grave, iar dileme și nelămuriri am și acum cu duiumul, din cauză că stau încă foarte departe de Dumnezeu.

Deci, deși L-am găsit, Îl caut în continuare... pentru că nu L-am găsit.
Reply With Quote